UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чеські сенатори запідозрили президента країни в зраді батьківщині

Президентський термін Вацлава Клауса завершується вже 7 березня. Але якщо Конституційний суд визнає провину, йому загрожує позбавлення фінансових виплат та інших привілеїв, які надаються колишньому главі держави.

Сенат 3 підтримав подання скарги на президента країни Вацлава Клауса, який завершує свій виборчий термін, у зв'язку зі зрадою батьківщині. Мова йде про першу таку скаргу в історії Чехії.

Причиною такого серйозного кроку стала новорічна амністія, яка зупинила розслідування низки великих економічних злочинів, а також зволікання з підписанням міжнародних договорів і призначенням суддів, зокрема і конституційних.

За подачу скарги, яку буде передано Конституційному суду у вівторок 5 березня до полудня, проголосувало 38 сенаторів, 30 членів верхньої палати парламенту Чеської Республіки було проти. Конституційний суд вже заявив, що скаргу на президента в зв'язку зі зрадою батьківщині буде обговорено в пріоритетному режимі. Рішення може бути винесено в кінці березня.

За законом, зрада батьківщині, то є єдиний злочином, в якому може бути звинувачений керівник держави, є "дії президента республіки, спрямовані проти суверенітету і цілісності республіки, а також проти її демократичного ладу". Покаранням за даний злочин може бути позбавлення президентської функції та права знову бути обраним главою держави. Засуджений президент втрачає належну йому зарплату, а також фінансових виплат та інших привілеїв, які надаються колишньому главі держави після відходу з поста головного держави. Другий виборчий термін президента Вацлава Клауса завершується вже у четвер 7 березня.

Як заявив соціал-демократичний сенатор Іржі Динстбир, який підписав скаргу, він виконав свій обов'язок захищати конституційний порядок країни і не міг мовчати в ситуації, коли Вацлав Клаус неодноразово порушував головний закон держави.

Голова сенаторів керівних цивільних демократів Ярослав Кубера зауважив, що в Чехії може статися все, що завгодно. Сенат, на його думку, "випустив джина з пляшки" і роз'єднання громадян виявиться ще більшою мірою.

Прем'єр Чехії Петро Нечас вважає, що скарга на президента в даному випадку є проявом мстивості людей.

Міністр закордонних справ Карел Шварценберг впевнений, що подача скарги на президента в даному випадку є нерозумним кроком, оскільки настільки серйозну міру можна застосовувати тільки в дуже серйозних випадках. !zn

Читайте також:

Президента Чехії вперше обрали всенародним голосуванням

Чехія не збирається переходити на євро