UA / RU
Підтримати ZN.ua

Через десять років Ізраїль зізнався у знищенні ядерного реактора в Сирії

У 2007 році на об'єкт було скинуто близько 17 тонн бомб.

Ізраїль визнав, що стоїть за знищенням сирійського ядерного реактора в 2007 році, повідомляє Jerusalem Post з посиланням на Армію оборони Ізраїлю.

Політична розвідка Ізраїлю Моссад підтвердила існування сирійського реактора в березні 2007 року, отримавши фотографії, зроблені в Дейр-ез-Зорі. За словами тодішнього міністра оборони Аміра Переца, керівництво володіло розвідданими, оскільки запросило світлини у відомства, проте стояло перед військовою і дипломатичною дилемою.

Екс-міністр оборони Ізраїлю пояснив, що у квітні 2007 року він скликав першу зустріч з вищими чиновниками країни, під час якої вони вирішили підготувати всі варіанти знищення ядерного реактора.

Після того, як колишній президент США Джордж Буш відмовився знищувати реактор, ізраїльська рада безпеки вирішила знищити реактор власними силами для запобігання розвитку сирійської ядерної зброї.

Так, 5 вересня 2007 року вилетіли чотири F-15 і чотири F-16. Літаки проникли в повітряний простір Сирії через Туреччину, і між 00:40 та 00:53 на ректор було скинуто близько 17 тонн бомб, після чого він був знищений.

Видання зазначає, що раніше ізраїльські ЗМІ не могли публікувати деталі інформації про виявлення реактора і процес схвалення рішень, хоча іноземні ЗМІ давно це зробили. Крім того, про цей інцидент згадується в мемуарах колишнього президента США Джорджа Буша і віце-президента країни Діка Чейні.

Додамо, що операція зі знищення таємного ядерного реактору в Сирії мала назву "Фруктовий сад". Попри розслідування та офіційні висновки Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) в 2011 році, що авіаналіт був здійснений на місце розташування ядерного реактору, Сирія все заперечувала.

Наприкінці грудня в ЗМІ з'явилася інформація, що на секретній зустрічі в Білому домі США та Ізраїль уклали секретну угоду про співпрацю з протидії політиці Ірану. Сторони підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо іранського питання, який нібито передбачає створення чотирьох робочих груп, що мають зосередитися на низці ключових питань, пов'язаних з іранською ядерною та балістичною програмами, а також з поставками зброї в регіон.