Ситуація у 3і ЄС представляє багатоступінчастий процес: висококваліфіковані кадри залишають країни, прийняті в європейське співтовариство після 2004 року. Відбувається перетікання професіоналів у розвинуті індустріальні держави Західної Європи. У національних економіках країн Східної Європи при цьому утворюється дефіцит медиків, науковців, інженерів та інших працівників промислової сфери.
Чехія заявила про старт нового пілотного проекту з працевлаштування. Чеські підприємства прискорено працевлаштують 500 технічних фахівців з України. Таке рішення ухвалив уряд Чехії, передає "Радіо Прага".
Уряд Чехії висловив згоду з пілотним проектом прискореного працевлаштування на чеських підприємствах 500 технічних фахівців з України. У тому випадку, якщо проект себе виправдає, Чехія запропонує спрощення оформлення віз для представників інших професій.
На першому етапі програми прийматися будуть високо кваліфіковані фахівці, яких в країні відчувається явний брак. При цьому українці зможуть претендувати лише на ті вакансії, які пропонуються на ринку праці, понад 30 днів та до яких не буде проявлений інтерес з боку чеських кандидатів, підкреслив прем'єр-міністр Богуслав Соботка.
Проект може з часом поширитися також на Узбекистан і Монголію.
Після фінансової кризи 2008 року в багатьох європейських державах були ухвалені програми з урізання бюджетних витрат. Низькі зарплати прискорили перетікання людського капіталу за кордон.
З початку 2011 року Німеччина і Австрія відкрили свої ринки зайнятості для громадян нових членів ЄС.
За даними Інституту народознавства НАНУ, чисельність українських трудових мігрантів у Європі досягає 4,5–5 млн осіб, за деякими оцінками - 5,5–7 млн.