UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чехія може отримати прем'єра-олігарха і залишити президентом проросійського Земана – експерт

Концентрація капіталу і ЗМІ може привести Чехію до "молдавського сценарію", коли країною фактично править олігарх в суто пострадянському стилі.

На дострокових парламентських виборах у Чехії найбільші шанси перемогти має олігарх Андрій Бабіш, а на президентських 2018 може переобратися Мілош Земан. Незважаючи на сумнівну репутацію першого та поверховість і симпатії до Кремля другого, саме такий політичний розклад виглядає найбільш вірогідним зараз. Про це у своїй статті для DT.UA пише Якуб Логінов.

Автор пише, що багатьом чехам імпонує специфічний стиль Земана. Він такий свійський, президент з народу, який любить випити і сказати прямо, що думає, навіть коли цим викликає дипломатичний скандал. Виборцям Земана не заважає його проросійська і антизахідна риторика. Навпаки, їм подобається, що він вміє протиставити себе інтелігентським елітам з "празької кав'ярні", які є однозначно прозахідними, підтримують євроінтеграцію України та демократизацію Білорусі.

По цих же причинах цій же частині чеського суспільства імпонує Бабіш, що позиціонує себе як антисистемний політик, борець проти еліти. Оскільки Бабиш контролює ЗМІ, йому вдалося утримати цей імідж антисистемного політика, хоча 3,5 роки він був при владі. Андрій Бабіш запевняє, що він власними руками і талантом отримав багатство, а тепер за суто ідейних причин хоче реформувати країну. Оскільки ж економіка розвивається, а безробіття впало до давно небачених показників, багато хто вірить, що тільки цей спритний менеджер може забезпечити подальший розвиток країни.

Однак для багатьох чехів сценарій "прем'єр Бабіш - президент Земан" схожий на кошмарний сон. Представники "празької кав'ярні" навіть кажуть, що це було б реалізацією в Чехії "молдавського сценарію" - коли країною фактично править олігарх в суто пострадянському стилі.

Це б означало кінець політики, що спирається на конкуренцію стандартних політичних партій, за якими стоять певні ідеї, політичні програми. Партія Бабіша - безідейна, це бізнес-проект, який повинен забезпечити ділові інтереси його засновника. Масштаб нетранспарентних зв'язків на лінії влада - ЗМІ - бізнес вже зараз перейшов в Чехії критичну межу, після якої можна говорити про загрозу для демократичних стандартів в західному розумінні. Неважко уявити, що буде, коли Андрій Бабиш стане наступним прем'єром.

"І ще одне: Богуслав Соботка був сильним захисником європейських цінностей, рішуче підтримував євроінтеграцію України і засуджував дії Росії в Криму і Донбасі. Про Бабіша цього не скажеш. Що, разом з однозначно проросійською і антиукраїнською позицією Земана, не може не турбувати Київ у разі реалізації описаного вище сценарію", – додає Логінов.

Детальніше про майбутні зміни в політичному житті Чехії читайте у статті Якуба Логінова "Чехія після кризи: що далі з олігархом Бабішем?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".