Розслідування 3 і Департаменту юстиції, а також різноманітні журналістські розслідування впродовж року виявили, наскільки масштабними були спроби Росії втрутитися у американські демократичні процеси і порушити суверенітет США.
Щоб вплинути на результат президентських виборів і поставити під сумнів американську демократію, Москва викрадала і публікувала інформацію, використовувала свої державні ЗМІ і соціальні мережі, щоб звертатися до американських виборців, розміщувала у Facebook рекламні матеріали. Вона застосувала цілу армію ботів і блогерів, щоб впливати на суспільну думку, пропонувала виборчій команді Дональда Трампа компромат на суперницю Гілларі Клінтон і навіть намагалася проникнути у системи для голосування у США.
Про це на сторінках лояльного до Демократичної партії видання Washington post пише колишній посол США у Росії Майкл Макфол. На його думку, Америці час зробити реальні кроки для того, щоб захистити себе від зовнішнього впливу. Він перелічує чотири заходи, які, на його думку, Вашингтону варто зробити.
По-перше, він радить посилити кібербезпеку США. Для цього знадобиться краща освітня програма про те, як протистояти електронним атакам. Крім того, потрібно налагодити зв'язок між експертами з безпеки на індивідувальному, корпоративному і урядовому рівні. Потрібні також рішеня з боку уряду, націлені на посилення захисту електронних систем, які мають відношення до виборів.
По-друге, варто активніше боротися проти пропаганди Росії. На думку Макфола, потрібно пояснити суспільству суть брехні іншої держави, а не просто цензурувати і видаляти її. Тому кабельні мережі могли б маркувати пропагандистські ЗМІ, а влада США повинна зобов'язати їх зареєструватися як іноземні агенти.
По-третє, на думку Макфола, не допустимо, щоб іноземці могли купувати рекламу в США, яка покликана впливати на вибори і інші демократичні процеси.
І по-четверте, потрібно покарати тих американців, які вступали в змову з російськими чи будь-якими іншими урядовцями з метою вплинути на вибори в США.
Макфол зауважує, що точний ефект від російського втручання у виборчий процес у США не можливо виміряти. Не виключено, що він був незначним. А Дональд Трамп міг і без сторонньої допомоги здобути прихильність мільйонів американців. Але сам факт втручання - це вже порушення суверенітету, яке не можна лишати без відповіді.
Раніше, виступаючи в Європарламенті з доповіддю про стан Євросоюзу, голова ЄК Жан-Клод Юнкер зазначив, що за минулий рік у ЄС було зареєстровано більше 4 тисяч атак вимагаючих програм у день, і 80% європейських підприємств пережили, як мінімум, один інцидент, пов'язаний з кібербезпекою.
Як повідомлялося, в Україні може початися нова кібератака,спровокована масовими розсилками з шкідливими кодами. Про це попередив засновник телекомунікаційної компанії Datagroup і голова наглядової ради підприємства Octava Capital Олександр Кардаков.
Нагадаємо, 27 червня державні і комерційні структури України постраждали від вірусу Petya А (Петя А). За даними DT.UA, хакерських атак зазнали близько 30 банків. Вірус Petya А, який вдарив по комп'ютерним системам в Україні, також нашкодив банкам, електромережам, телефонним компаніям і метро в країнах Європи.