UA / RU
Підтримати ZN.ua

Business Insider: Україні не випадково вдається бити по Москві безпілотниками, названа причина

Російська столиця вже сто років як оточена потужною системою ППО, але ця зброя була розроблена для знищення зовсім інших цілей.

Останні кілька тижнів Москва з усіх сил намагалася посилити свою протиповітряну оборону. 12 вересня Міністерство оборони Великої Британії зазначило в соціальній мережі X, що на фотографіях у соціальних мережах видно нові зенітні установки на вежах і рампах навколо Москви для захисту від атак безпілотників.

Ці доповнення можуть здатися дивними, враховуючи, що Москва залишається одним з найбільш добре захищених міст у світі, а район протиповітряної оборони бере свій початок ще з часів більшовицького перевороту в Росії в 1918 році. 36 зенітних гармат були встановлені для захисту міста від атак біпланів контрреволюційних сил.

«І з тих пір пройшло ціле століття підготовки, а також модернізації під час Другої світової і Холодної війн. Навіщо ж тоді російська влада зараз намагається раптом посилити оборону столиці?», - пише в статті для Business Insider журналіст і експерт з оборонних технологій Девід Гамблінг.

Балістичні захисники

Щоб зрозуміти, наскільки розгалуженою є московська система ППО, потрібно відвідати Філатов Луг в передмісті. За 25 кілометрів від Кремля, подалі від міського диму, Філатов Луг може похвалитися лісопарком, де взимку можна кататися на лижах, а влітку - влаштовувати пікніки.

Читайте також: Москву атакував безпілотник, у Міноборони РФ кажуть, що український

Однак, за високими стінами тут знаходиться більш незвичний об'єкт: 16 підземних ракетних шахт, які грають роль ударного елементу системи протиракетної оборони А-135. Саме вона захищає Москву від ракет. У Філатовому Лугу розташований лише один з 5 таких об’єктів, які оточують Москву. У кожній з шахт знаходиться ракета 53Т6 «Газель». Під час запуску ракета розганяється зі стаціонарного положення до швидкості 16 Маха (понад 5 км/с) всього за три секунди. Запуск відбувається надто швидко, щоб за ним можна було встежити оком.

Перехоплення балістичної ракети, як відомо, - це дуже складне завдання. Один американський інженер якось порівняв його з «влучанням кулею в кулю». Але це стосується лише кінетичного виміру. Росія вирішила, що зможе легше впоратися з таким «влучанням», оснастивши ракети-перехоплювачі 10-кілотонними ядерними боєголовками. Боєголовка 53Т6 - це нейтронна бомба, яка підсмажує електроніку будь-якої ракети, що наближається.

«Газель» - це ендоатмосферна ракета, тобто вона вражає ракети лише тоді, коли вони знаходяться в атмосфері Землі, на висоті менше 100 кілометрів. Така зброя фактично формує внутрішнє оборонне кільце. Але колись система A135 мала зовнішнє кільце з ракет 51T6 з боєголовками мегатонного класу.

А135 - система-наступниця А35, побудованої в 1960-х роках як російський аналог американської Safeguard, яка використовувала ракети Sprint і Spartan з ядерними боєголовками. Велика різниця полягає в тому, що в той час як Safeguard була призначена для захисту американських балістичних ракет в Північній Дакоті від першого удару з боку СРСР, А135 існує виключно для захисту російської влади. США припинили використовувати свою систему в 1976 році. Але А135 досі на службі.

Шахти 51T6 були законсервовані в 2002 році, але в останні роки Москва працювала над модернізацією, намагаючись перетворити A135 на A235, інтегруючи її з іншими активами і додаючи нові ракети великої дальності для збиття супутників і балістичних ракет.

Читайте також: Учора ЗСУ знищили шість систем ППО росіян — Генштаб

«А135 - дуже складна система з кількома масивами радарів для виявлення, локалізації, ідентифікації і відстеження вхідних загроз. Але вона виявилася неефективною у боротьбі проти атак невеликих безпілотників. Не можна використовувати десятикілотонну ядерну зброю проти цілі на малій висоті», - пише Гамблінг.

Не та загроза

Інтегрована система протиповітряної оборони Москви також теоретично здатна протистояти дрібним загрозам. 1-а армія ППО має на озброєнні зенітно-ракетний комплекс С-50М, який захищає столицю Росії за допомогою мережевих радарів і батарей зенітно-ракетних комплексів С-400 і С-300ПМ2.

«Проблема полягає в тому, що безпілотники в прямому і переносному сенсі не потрапляють в поле його зору. Система призначена для боротьби з великими літаками і крилатими ракетами, що рухаються на високій швидкості. Вона не налаштована на повільні цілі з низькою швидкістю. Насправді радари ППО зазвичай відфільтровують об'єкти, що рухаються повільно, оскільки це, швидше за все, зграї птахів», - пояснює автор.

Ніхто в російському керівництві, схоже, ніколи не думав, що дрони можуть стати проблемою. Як зазначають аналітики «Центр аналізу європейської політики» у своєму звіті: «Ані Стратегія національної безпеки до 2021 року, ані Воєнна доктрина Російської Федерації від 2014 року не визначають безпілотники як загрозу національній безпеці. Концепція розвитку повітряно-космічної оборони РФ до 2030 року, ухвалена 2 квітня 2019 року, також не приділяє увагу боротьбі з БПЛА».

Читайте також: В Москві змінила систему протиповітряної оборони через атаки безпілотників – британська розвідка

Це залишило величезну прогалину в обороні Москви. За іронією долі, у столиці Росії більше немає засобів, щоб зупиняти безпілотники з характеристиками, подібними до біпланів 1918 року.

Панічні заходи

Ще в січні 2023 року російські планувальники зрозуміли, що Москва абсолютно відкрита для атак безпілотників. Україна будувала невеликі дрони з комерційних моделей, таких як китайський Mugin-5, і начиняла їх вибухівкою для місій камікадзе в Криму.

Від Москви до найближчої точки на кордоні України - менше 500 кілометрів. Київ не завдавав удари по російській території, оскільки це питання було чутливим для Заходу. Але масовані російські обстріли за допомогою ракет і БПЛА змусили Україну дати відповідь. Безпілотники-камікадзе стали очевидним варіантом.

Російська влада відреагувала на це, встановивши на дахах відомих будівель у Москві включно з будівлею Міноборони РФ зенітно-ракетні комплекси СА-22 «Панцир». Це автономна зенітна система, встановлена на восьмиколісній вантажівці «Камаз». Він має радар, дві 30-міліметрові скорострільні зенітні гармати і до 12 пускових установок для ракет класу «земля-повітря» з дальністю стрільби 17 кілометрів.

«Дещо комічний вигляд 30-тонних машин на дахах будинків, можливо, мав на меті запевнити населення в тому, що Москва готова захищати себе. Але коментатори сумнівалися, наскільки надійний захист забезпечать «Панцирі». Вони погано себе зарекомендували в Сирії і Лівії, де, як не прикро, ці системи були знищені безпілотниками, від яких вони і повинні були захищати», - йдеться в статті.

Читайте також: Неподалік резиденції Путіна встановили системи ППО «Панцир С-1»

У 2018 році в критичній статті в російському військовому журналі «Арсенал Отечества» стверджувалося: «Сирія показала, що «Панцир» практично не здатний виявляти низькошвидкісні і малорозмірні цілі, до яких відносяться військові БПЛА. Водночас комплекс регулярно фіксував хибні цілі: великих птахів, які літали навколо бази, що неабияк збивало з пантелику операторів».

Безпілотна облога Москви

Перші безпілотники вдарили по Москві в травні, а хвилі наступних атак тривали протягом липня, серпня і вересня. Після кожного удару російська влада незмінно заявляє, що збила всі атакуючі дрони за допомогою засобів радіоелектронної боротьби або зенітної зброї, а всі пошкодження спричинені уламками, що впали.

Однак, є вагомі підстави сумніватися в цьому. Той факт, що одна й та сама висотна будівля, в якій розташовані три російські міністерства, була двічі атакована безпілотниками протягом трьох днів, свідчить про те, що пошкодження далеко не випадкові. Знищення літаків на прилеглих авіабазах також свідчить про те, що безпілотники прориваються.

Це пояснює останній виток розвитку подій. Як зазначило Міністерство оборони Великої Британії у своєму повідомленні від 12 вересня, на багатьох фото у соціальних мережах було видно системи «Панцир» на спеціальних вишках і пандусах навколо Москви. І їх там розмістили «з метою більш ефективного захисту від атак БПЛА».

Гамблінг зауважує, що у Росії є доволі обмежена кількість «Панцирів». І чим більше їх використовується для захисту Москви, тим менше їх залишається на передовій або для захисту російських авіабаз і нафтопереробних заводів, які також піддаються атакам безпілотників.

Читайте також: Москва знову під "килимом" - аеропорти не приймають і не відправляють рейси

Тим часом, після року або більше розробки і створення прототипів, а також кількох запусків, Україна починає серійне виробництво ударних безпілотників дальнього радіусу дії. Чиновники кажуть, що вони мають на меті виробляти сотні на місяць.

«Це буде наступ зовсім іншого масштабу, ніж той, що ми бачили досі. Навіть після століття підготовки і поспіху в останню хвилину Москва не здається готовою до майбутнього шторму безпілотників», - робить висновок автор.