Армія України дурила російські війська неодноразово, змушуючи їх марнувати боєприпаси на фальшиві цілі і маскуючи свої власні контратаки.
«Обман успішно працює проти російських сил всіх ешелонів і всіх трьох родів військ», - йдеться в звіті Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI).
Проблема зовсім не в тому, що російські солдати дурні чи наївні. Структурні недоліки армії Росії роблять її уразливою до обману. Особливо коли суперник настільки вигадливий і вмілий, як Україна. Цитуючи звіт британського аналітичного центру, Business Insider пояснює, що російським підрозділам часто не вистачає командирів з достатнім досвідом, щоб швидко зрозуміти, що наявна розвідувальна інформація підозріла або що щось не так з ситуацією. Військам Росії дуже часто бракує «розуміння ситуації для контекстуальних суджень». А це дуже необхідно при виборі між бойовими планами, які суперечать один одному.
Звіт RUSI заснований на подіях перших п’яти місяців війни. Його автори вказують на три головні проблеми армії Росії. Одна з них - це схильність вважати інформацію правдиною, поки інші дані прямо не спростують її. Це призводить до появи так званих «підтверджуючих упереджень», коли нові дані несвідомо використовуються для посилення неправильних переконань. Російська військова культура погіршує цю проблему, демотивуючи командирів викривати помилки. А це заважає вищому командуванню отримати реалістичний погляд на ситуацію. У Росії також немає ефективних можливостей для точної оцінки завданої бойової шкоди. Наприклад, щоб встановити, чи ракети або артилерія справді знищили ціль.
Російська армія, як і її радянський попередник, також страждає від надмірного відокремлення військ. Тому сили ППО і радіоелектронної боротьби навчені виконувати одиночні і дуже вузьконаправлені завдання.
«Ані дизайні їхніх систем, ані в культурі не передбачено ефективного процесу об’єднання», - йдеться в звіті RUSI.
Навіть коли різні сенсори повідомляють різну інформацію, немає жодного способу порівняти ці дані і попередити командування про будь-які розбіжності. У битві зі значно слабшим суперником на зразок повстанців Сирії такі недоліки можуть не проявитися і не зіграти жодної ролі. Але Україна довела, що вона здатна використовувати російські помилки.
На тактичному рівні українські війська використовували радіо-трафік і приманки, щоб обдурити російських артилеристів.
«Майже завжди це вдавалося, що призводило до масового використання боєприпасів проти неважливих цілей і викривання російських вогневих позицій», - цитує видання звіт RUSI.
Відстежуючи те, як російські сили оцінюють завдану бойову шкоду, Україна також змогла переконати ворога, що його удари знищили цілі, наприклад, системи ППО, хоча насправді це було не так. Цей обман «постійно призводив до втрати російських літаків і інших можливостей». Російські війська також дуже передбачувано скеровували ресурси туди, де їм повідомили про якийсь ворожий рух, і виявилися не здатними виявляти чи готуватися до прихованого пересування. Навіть коли їм вдавалося помітити українські сили, командири низького рівня не могли переконати своїх начальників відправити підкріплення.
Business Insider нагадує, що Росія традиційно хвалиться своєю вправністю в «маскуванні», під яким вона розуміє здатність приховувати свої дії, заманювати чи дезінформувати противника. В часи Другої світової війни СРСР неодноразово дурив сили Вермахту, змушуючи його готуватися до атаки в одному місці, поки Червона армія накопичувала сили в зовсім іншому. Видання нагадує про операцію «Багратіон» в червні 1944 року, коли несподівана радянська атака застала війська Німеччини зненацька, завдавши 500 тисяч втрат.
Втім, Business Insider зауважує, що російська вразливість до обману створює ризик іншого типу для опонентів Москви. Нездатність російського особового складу достовірно передавати інформацію означає, що зусилля суперників зі стримування Росії стають менш ефективними. Фактично сигнали стримування не доходять до тих, хто ухвалює рішення. Звіт RUSI зауважує, що найбільший виклик в цьому полі - це не дозволити росіянам «обдурити самих себе».
«Якщо росіяни зможуть розібратися з культурною схильністю розглядати всі накази як дійсні до їхнього прямого скасування, а всі дані розвідки - точними, поки вони прямо не будуть спростовані, їхні можливості можуть швидко покращитися і наблизитися до того, що їхні системи повинні були б здатними досягти», - йдеться в звіті.
Раніше видання Washington Post писало, що Україна змусила армію Росії витратити ракети «Калібр» на знищення муляжів HIMARS. Експерти вказують на те, що Москва неодноразово хвалилася знищенням цих установок. Удари по фальшивках можуть пояснити неправильну статистику російської армії.