UA / RU
Підтримати ZN.ua

Британські експерти підтвердили, що причиною Смоленської катастрофи були вибухи

До прокуратури направили клопотання про можливу фальсифікацію висновків розслідування, які були зроблені раніше.

Результати досліджень британської лабораторії підтвердили висновки польської підкомісії з розслідування причин катастрофи урядового Ту-154М під Смоленськом, у якій загинув президент Польщі Лех Качиньський, екіпаж, а також члени офіційної делегації, що прямувала на заходи з нагоди 70-ої річниці Катинського розстрілу. Про це заявив голова Підкомісії з питань повторного розслідування авіакатастрофи, колишній міністр оборони Польщі Антоні Мацеревич, повідомляє "Польське радіо". Він підкреслив, що, згідно з висновками Підкомісії, причиною знищення літака були вибухи.

"Не пілоти, не якісь дії осіб, що перебували на борту, призвели до тієї трагедії, а вибух. Сьогодні вже завдяки британцям ми це знаємо. Ми не визначаємо характер вибуху. Ми знаємо напевно, що в цьому вибуху брав участь тротил, що не означає, що нам відомо, якою була формула цього вибуху", - сказав Мацеревич.

Мацеревич також повідомив, що підкомісія направила в прокуратуру клопотання про можливість скоєння злочину екс-головою Комісії з розслідування авіакатастроф Єжи Міллером і членами комісії періоду з'ясування причин катастрофи у 2010 році.

"Клопотання стосується їх недбалості, фальсифікацій, які вони допустили і невиконання обов'язків. Це стосується самого пана Міллера, який у підписаному з росіянами меморандумі, підтвердив правдивість чорних скриньок", - пояснив Мацеревич.

Професор Казімєж Новачик, заступник голови Підкомісії з питань повторного розслідування смоленської катастрофи, уточнив, що проведене Центральної поліцейської криміналістичною лабораторією дослідження кінця лівого крила Ту-154М показало наявність вибухових матеріалів. Комісія вивчила дослідження, проведені в 2013 році, які показали наявність слідів вибухівки на 107 з 215 взятих зразках.

10 квітня 2010 року, неподалік від військового аеродрому під Смоленськом в РФ розбився літак Ту-154М з президентом Польщі Лехом Качинським та представниками політичної, військової та культурної еліти Польщі. Загинули всі 96 людей, що знаходилися на борту. В оприлюдненому в 2011 році звіті попередньої польської урядової комісії з розслідування Смоленської катастрофи основною причиною трагедії названо помилки пілотів президентського Ту-154М, утім, при цьому не виключалася провина російської сторони.

Впродовж 8 років із моменту Смоленської катастрофи з'явилася низка гіпотез про її причини і розвиток подій. У лютому 2016 року, за рішенням тодішнього міністра оборони Польщі Антоні Мацеревича, у Польщі відновили розслідування Смоленської катастрофи. В рамках Комісії державної авіації з розслідування авіакатастроф була створена підкомісія, яка проводить нове розслідування трагедії. Уламки польського літака досі залишаються в Росії.