UA / RU
Підтримати ZN.ua

Британські депутати повинні затвердити угоду щодо Brexit заради Гібралтару – міністр

Головний міністр Гібралтару вважає, що депутатам варто підтримати угоду Мей.

Гібралтар ніколи не відмовиться від британського підданства, але він хоче мати дружні відносини з Іспанією. Тому я твердо впевнений у тому, що вихід з ЄС після 46 років членства в союзі не є гарною ідеєю, заявив головний міністр Гібралтару Фабіан Пікардо в коментарі виданню The Times.

Є обставини, при яких Brexit без угоди неминучий. Але угода прем'єра Мей, хоч і не ідеальна, залишається кращим варіантом. Багато британських громадян, завдяки законам ЄС, проживають в Іспанії, і щодня їздять на роботу в Гібралтар. Brexit без угоди спричинив би глибокий негативний вплив на повсякденне життя цих людей, викликаючи додаткові труднощі у сферах охорони здоров'я, обміну даними, соціального забезпечення і багатьох інших.

Основний ринок Гібралтару – Велика Британія, але він також продає послуги на єдиний ринок ЄС. Угода Мей гарантує Гибралтару вільний доступ до цього ринку доти, поки й решта Британії його має. Угода також блокує плани Іспанії виключити анклав з майбутньої торгової угоди між ЄС та Сполученим Королівством. Прем'єр наполягала і домоглася того, щоб угода поширювалася на все королівство. Отже, необхідно усвідомлювати, що відновлення переговорів щодо угоди ставить під загрозу значні британські досягнення. Зрозуміло, ніяка угода була б краще, ніж погана угода, яка не захищає Гібралтар і його економічні інтереси. Тому угода Мей набагато краще для заморської території, ніж жодна.

Депутатам Палати громад необхідно підтримати угоду прем'єр-міністра. Вона недосконала, але такими є всі компроміси. Якими б не були наміри тих, хто голосує проти угоди, вони не допомагають Гибралтару.

Гібралтар – заморська територія Великої Британії, оспорювана Іспанією. Для вступу в силу підсумкової угоди щодо Brexit 27 країн ЄС повинні одноголосно схвалити документ. Іспанія і Велика Британія змогли досягти двосторонньої попередньої угоди щодо Гібралтару. Мова йде про чотири меморандуми про взаєморозуміння та податковий договір, які будуть регулювати відносини між піренейським королівством і заморською територією, коли вона разом з Сполученим Королівством покине Євросоюз.

25 листопада, під час позачергового саміту ЄС щодо Brexit, країни Євросоюзу прийняли угоду, а також декларацію про відносини Британії та ЄС після виходу країни з організації.

Зазначимо, на час перехідного періоду Сполучене Королівство не зможе приймати участь у прийнятті спільних рішень членів ЄС, але продовжуватиме вносити кошти до бюджету організації та визнаватиме рішення Європейського суду. Крім того, Лондон залишатиметься членом європейського ринку та Митного союзу.

Докладніше про наслідки Brexit для уряду Терези Мей читайте в матеріалі Олексія Коваля "Безвихідний вихід" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".