UA / RU
Підтримати ZN.ua

Британські депутати хочуть викликати Ілона Маска до парламенту: причина

Законодавці хочуть дізнатися про його роль у толеруванні заворушень.

Британські законодавці хочуть викликати мільярдера та власника соціальної платформи Х Ілона Маска у парламент через його роль у антимігрантських заворушеннях, які сколихнули Велику Британію минулого тижня, а також через його власні підбурювальні коментарі щодо насильства.

Перші заворушення розпочалися у місті Саутпорт, де 29 липня злочинець із ножем увірвався до дитячого танцювального клубу Hope of Hart та вбив трьох дівчаток віком від шести до дев’яти років. Підозрюваного у вбивстві оперативно затримали. Ним виявився 17-річний юнак із сусіднього міста Бенкс.

Депутатки-лейбористки Чхі Онвура і Дон Батлер, які змагаються за посаду голови парламентського комітету з питань науки, інновацій та технологій, заявили POLITICO, що вимагатимуть від мільярдера Ілона Маска та інших керівників технологічних компаній відповісти на питання про роль соціальних мереж на тлі зростаючих заворушень у Британії.

Маск упродовж кількох днів вступав у суперечки з британськими політиками з приводу заворушень, і почав словесну війну з прем'єр-міністром Кіром Стармером з приводу того, як Велика Британія реагує на ці заворушення. У неділю Маск написав, що "громадянська війна неминуча" і заявив, що реакція британської поліції була "однобокою".

Ультраправі заворушення поширилися по всій Великобританії після вбивства трьох молодих дівчат в результаті нападу з ножем на дитячий танцювальний клас в Саутпорті минулого понеділка.

Одразу після нападу на платформі X (раніше Twitter) Маска була поширена дезінформація про особу нападника, якого помилково ідентифікували як шукача притулку, який щойно прибув до Великої Британії.

Власник X також потрапив під критику за відновлення облікового запису відомого ультраправого активіста Томмі Робінсона, співзасновника Ліги захисту Англії.

Обидві кандидатки в керівництво комітету заявили, що вимагатимуть від X більшої прозорості, якщо їхні колеги оберуть їх на посаду.

Читайте також: За рік Х втратив в ціні більше половини — Bloomberg

"Дійсно важливими моментами тут є те, як алгоритми платформ просувають і посилюють дезінформацію та поширення расової ненависті, і як бізнес-моделі платформ покладаються на це", - сказала Онвура, яка обіймала низку посад у лейбористській опозиційній команді Стармера, в інтерв'ю виданню.

Депутатка вже критикувала Маска за роль Х у поширенні дезінформації, і заявила, що Х "зобов'язана не підбурювати до расової ненависті".

Як і Батлер, вона підтвердила, що якщо 11 вересня її оберуть головою комітету Палати громад, наполягатиме на тому, щоб Маск виступив перед парламентом.

Батлер зазначила, що комітет повинен "допитати всіх власників соціальних мереж".

"Це дуже потужна база, і ми повинні зрозуміти цю силу і переконатися, що вона є відповідальною. Нам потрібна прозорість у цьому процесі", – прокоментувала законодавиця ситуацію з Х.

За її словами, вона особисто повідомила про "кілька образливих повідомлень" на платформі, але отримала відповідь, що вони не підлягають видаленню.

Це підвищує ймовірність серйозної сутички між Ілоном Маском і британським парламентом.

Комітети Палати громад мають право "надсилати запити щодо осіб, документів і записів" і, в крайньому випадку, можуть видати офіційний виклик на засідання – але тільки для людей, які перебувають у Великій Британії.

Невиконання наказу комітету може призвести до звинувачення в неповазі до парламенту. Натомість зарубіжні керівники технологічних компаній вміють уникати допитів, незважаючи на потенційний удар по репутації, який вони можуть завдати.

Відомо, що засновник Facebook Марк Цукерберг був викликаний парламентським комітетом в рамках розслідування, розпочатого після скандалу з Cambridge Analytica, але він відмовився прийти в залу.

Тоді комітет пригрозив видати офіційний виклик наступного разу, коли Цукерберг в'їде в країну.

У вівторок урядовий міністр назвав коментарі Маска про "громадянську війну" у Великій Британії "жалюгідними" і заявив, що соціальні мережі несуть "моральну відповідальність" за обмеження контенту, який розпалює ненависть.