UA / RU
Підтримати ZN.ua

БРІКС перетворюється на об'єднання навколо Китаю – The Times

На зустрічі об'єднання в Уфі головною темою будуть нерівносильні відносини між КНР і Росією.

Президент Росії Володимир Путін зустрінеться з лідерами БРІКС у віддаленому кутку своєї країни, щоб продемонструвати Заходу впливовість блоку на міжнародній арені.

Але, попри весь пафос зустрічі в Уфі, країни об'єднання ще не здатні належним чином створити конкуренцію ЄС і США. Про це на сторінках The Times пише Бен Хайл, нагадуючи, що серед тем розмови лідерів БРІКС буде створення резервного фонду з капіталом в 100 мільярдів доларів, а також нового банку розвитку з уставним капіталом в розмірі 50 мільярдів доларів. Ці програми націлені на перебудову архітектури світового ринку фінансів, на яких ключову роль відіграє Захід.

"Це сміливі заяви про наміри, які відображають уявлення лідерів БРІКС про те, що зростання їхніх економік повинне забезпечити і більш важливу роль на світовій політичній арені", - йдеться в статті.

Однак автор зауважує, що економічна потужність блоку не така вже й велика, оскільки БРІКС дедалі більше виглядає незбалансованим. Окремі країни, такі як Росія і Бразилія, не змогли зберегти зростання ВВП, якого вони добилися на початку 2000-х років.

"Китай виступає як домінантна сила – його ВВП зараз перевищує на 50% спільний розмір економіки всіх інших членів блоку", - зауважує Хайл.

В цей же час, однією з головних політичних тем обговорення на саміті БРІКС буде посилення відносин між Китаєм і Росією. Москва була змушена розвернутися обличчям до Пекіна через економічний тиск Заходу, який почався через російську військову агресію проти України. За останній рік Кремль почав шукати більш тісної співпраці з КНР у питаннях дипломатії, економіки і безпеки.

В цей же час, об'єм торгівлі між країнами збільшився у шість разів за останні 10 років. Але торговельна співпраця теж виглядає незбалансовано.

"Китай – другий за значенням після ЄС торговельний партнер Росії. Але Росія займає нижні рядки в десятці найважливіших торговельних партнерів Китаю. Конкуренція між двома країнами за ресурси і вплив у Центральній Азії стала джерелом напруги", - пише оглядач.

В цей же час, економічні справи Китаю теж пішли на спад. Вчора стало відомо, що китайська фондова біржа обвалилася, а втрати склали близько трьох трильйонів доларів. Критична ситуація виникла через маржинальну торгівлю, або використання боргів для купівлі цінних паперів. Вона породила побоювання появи "економічної бульбашки".

Влада КНР намагалася стабілізувати основні показники, скуповуючи акції компаній з високою ринковою капіталізацією, скорочуючи первинну публічну пропозицію і зменшивши торгові збори. Але все це не спрацювало.

Сьогодні Пекін масово скуповує знецінені акції через обвал фондової біржі. Державна Корпорація фінансової безпеки Китаю скуповує напряму цінні папери за гроші Народного банку КНР. Хоча зазвичай вона лише дає позики брокерам, щоб підтримати маржинальне кредитування.

Банк також виділив 41,8 мільярдів доларів кредиту брокерам, щоб вони могли купувати частки, які інвестори намагаються якомога швидше продати. Видання The Times у редакційній статті писало, що обвал фондового ринку Китаю означає кінець росту китайської економіки.