Brexit загрожує порушити баланс між головними політичними силами Північної Ірландії. Таку думку висловив доцент Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка Віктор Константинов в матеріалі для ZN.UA.
"Багато десятиліть ситуація в Північній Ірландії визначається протистоянням католицької та протестантської громад. Перша становить основу республіканців, які виступають за об'єднання з Ірландією. Друга - юніоністи, що прагнуть за будь-яку ціну зберегти єдність із Британією", - пояснює експерт.
Експерт зауважив, що такий погляд на речі спрощений, - багато жителів Ольстера не стоять на радикальних політичних позиціях. Проте саме цей розкол був причиною численних збройних сутичок. В управлінні регіоном представлені обидві громади, і збереження балансу між їхніми головними політичними силами - важливий елемент урегулювання.
"Ходіння Демократичної юніоністської партії (ДЮП) у владу - коли вона підтримала консерваторів після дострокових виборів 2017 року і дозволила Терезі Мей сформувати кабінет меншин - мало посилити позиції ДЮП. Угода передбачала виділення додаткових субвенцій Північній Ірландії, що стало б заслугою юніоністів, а також містила гарантії жорсткого Брекзиту, при якому умови "розлучення" з ЄС були б однаковими для всіх частин Великої Британії, включно з Ольстером", - пише автор.
Константинов пояснює, що зрештою, фінансова допомога виявилася меншою від очікуваної, а Північна Ірландія - "підвішеною" між Лондоном і Брюсселем. Виникла загроза появи митного кордону в Ірландському морі, а невизначений статус кордону з Ірландією викликав невдоволення не тільки католиків, а й протестантів - електоральної бази юніоністських партій.
"Ударив Брекзит і по другій великій політсилі протестантської громади - Ольстерській юніоністській партії. Тривалий час вона підтримувала Брекзит, і це коштувало їй голосів. Перед торішніми достроковими виборами до британського парламенту лідери партії заявили про свою підтримку членства в ЄС, але цей запізнілий демарш не допоміг їй зберегти вплив. Опитування фіксують у Північній Ірландії зростання невдоволення виходом із Євросоюзу",- йдеться в матеріалі.
На думку Константинова, зростання невдоволення зміцнює позиції тих політичних сил, які від самого початку були проти виходу Британії з об'єднання. Це Альянс (що прагне дистанціюватися і від юніонізму, і від ірландського націоналізму), а також ірландські націоналісти - помірковані з Соціал-демократичної і лейбористської партії та, звісно, "Шинн Фейн" - головна сила цього флангу північноірландської політики.
"Ослаблення юніоністів, порівняно з ірландськими націоналістами, загрожує загостренням протистояння в середньостроковій перспективі", - пояснює експерт.
Докладніше про ситуацію у Північній Ірландії після виходу Британії із ЄС читайте у статті Віктора Константинова "Жертва в ім'я Брекзиту".