Без сумніву, для США було б великою втратою, якби Великобританія вирішила вийти з ЄС. За останні місяці велика кількіть коментаторів, а також адміністрація Барака Обами, чітко висловили свою позицію.
Однак мало аналітиків звернули увагу, для Китаю також важливо, щоб Британія лишилася в об'єднаній Європі. Оскільки це дуже дорого коштуватиме Пекіну економічно і політично. Про це на сторінках The National Interest пише експерт Королівського коледжу в Лондоні Іван Лідарев.
Він звертає увагу, що лідер КНР Си Дзиньпін безперцедентно вийшов за рамки своєї політики невтручання у справи інших країн під час свого візиту в Лондон у жовтні 2015 року. Тоді він заявив, що "Китай сподівається побачити процвітаючий і об'єднаний ЄС". Тож його позиція дуже чітка. Для КНР Brexit став би великою неприємністю з трьох причин.
Перша і найголовніша з них - це сподівання Пекіна використати дедалі тісніші відносини з Великобританією для впливу на політику ЄС щодо Китаю. Через тиск США і Японії в Азії Китай розвертається обличчям до ЄС в пошуках економічних можливостей. Китайська стратегія "Один пояс, Один шлях" націлена саме на це.
На цьому тлі, Пекін розвинув дуже сильні економічні і політичні відносини з Лондоном, намагаючись зробити його своїм головним партнером і адвокатом у ЄС. Китайські лідери, на думку автора, роблять чимлі зусилля заради підтримки правлячої Консервативної партії, оскільки зацікавлені, щоб міністр казначейства Джордж Озборн став наступником Девіда Кемерона на посаді прем'єр-міністра.
І ця політика вже дала Китаю певні плоди. Британьский уряд домагається для КНР статусу "країни з ринковою економікою", що дозволить скасувати антидемпінгові стягнення з китайських товарів. Також Лондон відкрито підтримує багатомільярдний проект створення зони вільної торгівлі між ЄС і Китаєм. Вихід Британії з ЄС підірве всі ці плани і ослабить економічну співпрацю між Європою і Китаєм.
По-друге, Британія стала для КНР порталом на величезний європейський ринок. Багато китайських компаній інвестують у відносно ліберальну британську економіку, намагаючись використати її як противагу жорстко регульованому ринку ЄС. Це також набуло особливої важливості для Пекіну впродовж останніх років, оскільки китайські компанії дедалі більше намагаються інвестувати в розвинених країнах, таких як США, але при цьому зіштовхнулися з обмеженнями.
По-третє, Лондон займає дуже важливе місце у стратегії Китаю, націленій на перетворення юаня на міжнародну валюту. Оскільки британська столиця - це світовий фінансовий центр всередині ЄС, який також тісно пов'язаних з США і Далеким Сходом, він став чудовим стартовим майданчиком для поширення китайської національної валюти у світі.
Тим часом, у Британії зрівнялася кількість прихильників і супротивників виходу з ЄС. Згідно з отриманими даними, 44% британців на запланованому на 23 червня референдумі мають намір виступити за збереження нинішніх відносин між Лондоном і Брюсселем. Рівно стільки ж збираються висловитися за їх розрив.
Більше про Brexit, його причини і наслідки для України читайте у спецпроекті DT.UA "Brexit. Піти не попрощавшись".