UA / RU
Підтримати ZN.ua

Brexit може зміцнити ЄС — FT

Відроджена Європа має шанси стати могутнім партнером для США.

Москва активно «підтримувала» вихід Великої Британії зі складу ЄС. Адже президент Росії Володимир Путін щиро вірив, що це значно послабить Європейський Союз. Однак, зараз ситуація виглядає так, ніби російський президент помилився. Адже після Brexit, ЄС навпаки має всі шанси стати ще сильнішим та незалежним об’єднанням. Без Британії у складі Європейський Союз налаштований вибудовувати тісну співпрацю із США. Європа може стати могутнім партнером для Сполучених Штатів після «епохи президента Дональда Трампа», пише Financial Times.

Зрештою, ситуація між ЄС та Великою Британією з часом може почати нагадувати відносини між Канадою та США. Канада готова частково «пожертвувати власною могутністю» для того, щоб отримати повну незалежність, тому і не має бажання приєднуватися до США. Але, без сумніву, країни могли б отримати досить значні переваги від економічної інтеграції та стратегічного співробітництва, заснованого на спільних інтересах і цінностях.

Для прикладу, можна розглянути останнє засідання Європейської ради у липні. Після одного з найдовших самітів, лідери країн ЄС погодилися брати колективні позики на фінансових ринках.

Спочатку сотні мільярдів євро будуть використані для пом’якшення негативного впливу коронавірусу на економіку країн. Але європейські лідери також зрозуміли, що можна позичати великі суми грошей на фінансових ринках за дуже низькими тарифними ставками.

Така можливість у майбутньому могла б допомогти з витратами на нові масштабні проєкти, такі як колективна оборона. Це, своєю чергою, могло б розширити політичний вплив ЄС та посилити міжнародну роль офіційної валюти європейських країн.

Таких перспектив економічного розвитку Європейський Союз міг би й не отримати, якби Велика Британія залишилася в його складі. Так звана «економна четвірка» ЄС, до якої входять Нідерланди, Австрія, Швеція і Данія, була проти позик на фінансових ринках. Але без британського права вето, країни «економної четвірки» були змушені погодитися на загальні умови угоди.

Колективні фінансові позики можуть стати першим кроком на шляху до більш тісного політичного союзу європейських держав.

Звичайно, все може скластися по-іншому. Прогрес може бути заблокований національними парламентами. У Південній Європі знову може початися ​​економічна криза.

Президент США Дональд Трамп, який вважає ЄС небезпечним конкурентом, може відмовитися від співпраці. Якщо Байден здобуде перемогу на виборах, його адміністрація буде підтримувати відновлення міжнародних стратегічних альянсів Америки.

Байден розуміє, що США вже не можуть підтримувати світовий порядок самостійно. Збалансована співпраця з ЄС виглядає як достатньо приваблива перспектива. Якщо раніше американці вважали Європу своїм головним конкурентом, то зараз все змінилося.

До того ж, лідери ЄС також визнають, що головними загрозами колективних інтересів Європи є Китай, Росія, нестабільність на Близькому Сході та Африці. Надійна підтримка з боку США може стати ключем  для розв'язання цих проблем.

З часом відносини між ЄС та Великою Британією налагодяться. Можливо, британці навіть зрозуміють, що ЄС насправді не є загрозою британським інтересам. Навпаки, Німеччина, Франція та інші європейські країни є незамінними партнерами у боротьбі зі спільними загрозами поза Європою - зокрема, агресивно налаштованими авторитарними державами, резюмує FT.