UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бразильська влада зачистила Конгрес, Верховний суд і президентську резиденцію від протестувальників

Понад 400 учасників заворушень заарештовано. Болсонару, задля якого вони вже два місяці протестують, не схвалив штурмів урядових будівель.

Бразильські силовики у столиці місті Бразиліа взяли під контроль будинок Конгресу, Верховного суду і президентську резиденцію, які раніше цього дня захопили у прихильники колишнього президента країни Жаїра Болсонару, які вчинили заворушення. Понад 400 протестувальників затримано. Про це повідомляє Reuters.

Чинний президент Луїс Інасіу Лула да Сілва, який переміг Болсонару на жовтневих виборах, перед тим оголосив у столиці країни режим надзвичайного стану до кінця місяця через протести. Його союзники також порушили питання про те, чому сили громадської безпеки в столиці Бразиліа виявилися настільки неготовими та легко розгромленими бунтівниками, які відкрито заявляли про свої плани зібратися на демонстрації на вихідних в соціальних мережах.

«Ці вандали, яких ми могли б назвати... фанатичними фашистами, зробили те, чого ніколи не робили в історії цієї країни, – сказав Лула на пресконференції під час офіційної поїздки до штату Сан-Паулу. – Всі ці люди, які це зробили, будуть знайдені і будуть покарані».

Загарбники урядових будівель перебували там близько трьох годин – орієнтовно з 18:30 до 21:30, коли будівлі взяли під контроль силовики. Учасники заворушень залишили за собою руйнування – викидали меблі через розбиті вікна президентського палацу, затопили частини Конгресу спринклерною системою та розгромили церемоніальні кімнати у Верховному суді.

Жаїр Болсонару, якого називають другом Дональда Трампа, досі не визнав своєї поразки на виборах поширював твердження про те, що бразильська система електронного голосування схильна до шахрайства, що породило насильницький рух тих, хто заперечує вибори. 

Болсонару відкинув звинувачення Лули да Сілви у підбурюванні заворушень. Він заявив, що мирні демонстрації є частиною демократії, але вторгнення та пошкодження громадських будівель «переходить межу».

Насильство в Бразиліа може посилити правові ризики, з якими стикається Болсонару, який перед інавгурацією Лули да Сілва полетів до Флориди. Це також є проблемою для влади США – відомі законодавці-демократи заявили, що США більше не можуть надавати Болсонару «притулок» у країні.

Адвокат родини Болсонару Фредерік Вассеф не відповів на запит про коментар Reuters.

Губернатор Бразиліа Ібанейс Роча, давній соратник Болсонару, повідомив, що понад 400 людей було заарештовано і влада встановлює інших.

Нагадаємо, ультраправий експрезидент Бразилії Болсонару відомий дружбою з колишнім президентом США Дональдом Трампом, який його неодноразово підтримував. Саме тому ЗМІ проводять паралелі між нинішнім штурмом Конгресу Бразилії і подіями у Вашингтоні у січні 2021 року, коли прихильники Трампа після його поразки на виборах штурмували Капітолій, де засідає Конгрес США.