UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бразилія зупинила тестування ліків від коронавіруса через смерті пацієнтів

Україна, як і багато країн, закупила хлорохін для боротьби з COVID-19.

У Бразилії було призупинено дослідження хлорохіну, який використовують для лікування малярії, після того, як високі дози ліків виявилися смертельними для пацієнтів із зараженням коронавірусом, пише The Guardian.

Хлорохін і близький лікарський засіб гідроксихлорохін у поєднанні з антибіотиком азитроміцином рекламувалися Дональдом Трампом як потенційне лікування від коронавірусу, попри відсутність доказів.

Публікація в журналі Nature про можливості препарату протидіяти коронавірусу підняла тривогу про серйозні серцеві ризики, пов'язані з прийомом цих ліків. Управління з контролю за продуктами та ліками США попередило пацієнтів про можливі серйозні серцеві ускладнення.

Дональд Трамп раніше закликав американців приймати гідроксихлорохін, хоча в останні дні припинив його рекламувати.

Проведення бразильського дослідження, опублікованого в журналі Американської медичної асоціації Open Network (Jama), зупинили рішенням контролю з безпеки вже після того, як у нього включили тільки чверть із запланованих 440 пацієнтів.

Вісімдесят один пацієнт із зараженням або підозрою на зараження отримували щоденну дозу хлорохіну. Рандомізоване клінічне дослідження розділили пацієнтів на групи з високими та низькими дозами. Дослідники планували оцінити свої результати через 28 днів.

Але через 13 днів шість із 40 пацієнтів у групі з низькою дозою померли, у порівнянні з 16 з 41 пацієнта в групі з високою дозою. Крім того, у п'яти пацієнтів у групі з високими дозами були серцеві захворювання. Троє з них померли.

"Попри ці вражаючі результати, низка інших спостережень не дозволяє зробити категоричний висновок про те, що високі дози хлорохіну були токсичними", - відзначають автори дослідження.

Гідроксихлорохін і хлорохін в поєднанні з азитроміцином вперше запропонували в якості потенційного лікування COVID-19 у французькому дослідженні, яке потім назвали "безглуздим" і таким, що не відповідним стандартам для публікації.

Але до того часу, коли журнал Nature визнав хибну схему дослідження, ЗМІ вже просували цю бездоказову і ризиковану комбінацію ліків.

Про метод лікування писав Ілон Маск у Твіттері, посилаючись на Fox News. Потім Дональд Трамп почав називати його "ключовим" в боротьбі з коронавірусом, попри серйозні ризики та відсутність даних щодо безпеки та ефективності. Щонайменше один чоловік помер, а жінка була госпіталізована після прийому хлорохіну.

Деякі американські лікарні використовували гідроксихлорохін для лікування важкохворих пацієнтів в надії хоч на якусь його користь. Проте вчені неодноразово закликали до обережності та використання його тільки в клінічних випробуваннях.

Україна також сподівалася на хлорохін для боротьби з COVID-19. Індійський уряд вирішив на безкоштовній основі передати 30 тисяч таблеток препарату українцям, хоча пізніше запровадив заборону на експорт хлорохіну.

Це не перший експериментальний препарат від коронавірусу, який отримає Україна. Японія також вирішила розширити тестування своїх ліків "Авіган", безкоштовно надавши партію препарату.