UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бойова ефективність "Авангарду" під сумнівом, а точність залишає бажати кращого - "Нова газета"

Росія не випробувала нічого нового; ще у Третьому рейху та СРСР 1960-х років висувалися подібні проекти, які через низку причин не реалізували.

Випробувана в Росії нова гіперзвукова ракета "Авангард" має ряд істотних недоліків, серед яких її незадовільна точність - так, встановлений на ній бойовий блок, що планує, має більш високу ймовірність промаху, ніж бойові головки звичайних ракет, розповів авіаінженер Марк Солонін в інтерв'ю "Новій газеті".

Так, він нагадав, що за результатами випробувань російські військові нічого не розповіли про точність ураження цілі ракетою.

"Головнокомандувач розповів нам тільки про непередбачуваність траєкторії. Куди бойова частина шубовснула - ми не знаємо", - пожартував Солонін.

Він нагадав, що про концепції ракети із планують бойовим блоком розмірковували ще під час Другої світової війни; першими таку ідею реалізували німці, чиї ракети на випробуваннях показали майже гіперзвукову швидкість чотири Махи. Однак як у Німеччині, так і в подальшому при СРСР, у 1960-х роках, ці ідеї залишилися нереалізованими, так як при керованій головній частині в ракеті ймовірність промаху, яка не піддається прогнозуванню, значно виростає, а однією з ключових особливостей сучасних ракет є високі вимоги до їхньої точності, оскільки в умовах сучасної війни потрібно вражати певні критичні об'єкти, а не бити по площах.

"Деякий військовий сенс має одне: нанести прицільний удар і вивести з ладу ключові точки... А для цього потрібна досить висока точність ураження. Головна частина, що планує та манервує, саме у цьому як мінімум створює величезні проблеми", - пояснив інженер.

Також Солонін зазначив, що особливості системи протиракетної оборони, якщо розглядати її в контексті досвіду застосування систем протиповітряної оборони, полягають у тому, що будь-яка, навіть найдосконаліша ПРО зуміє гарантовано перехопити і знищити лише невелику частину ракет. А значить, навіть самі звичайні боєголовки можуть долетіти до мети без особливих хитрощів.

"Звичайна вільно падаюча болванка, яку мають на озброєнні сотні ракет... досягне мети з вірогідністю 96 відсотків. Якщо оцінювати перспективи у досягненні перемоги у ядерній війні, то не змінилося нічого. Масований удар відбити не зможе ніхто - ні ми, ні американці. Масований удар призведе до того, що понад 90 відсотків бойових частин досягнуть цілей", - пояснив Солонін.

Крім того, за словами Солоніна, якщо "Авангард" дійсно досягає заявленої за результатами випробувань швидкості у 27 Махів, виникає ще одна проблема: на такій шаленій швидкості ракета буде оточена розпеченим до сотень градусів іонізованим повітрям. Бортові локатори ракети просто не зможуть нічого виявити крізь настільки щільний "бар'єр", а ось демаскуючий ефект у радіолокаційному та тепловому діапазонах для ракети буде колосальний.

"Тобто питання щодо реальної бойової ефективності подібної зброї дуже спірне", - резюмував Солонін.

Більше за те, зазначив співрозмовник видання, може виявитися і так, що вся ця історія з "Авангардами" та гіперзвуковою зброєю - грандіозна містифікація, яка повинна зіграти з США такий самий жарт, який з СРСР зіграв американський проект "Стратегічна оборонна ініціатива" (СОІ, вона ж "Зоряні війни").

26 грудня російський державний телеканал RT опублікував кадри випробувального запуску ракети комплексу "Авангард" з гіперзвуковим крилатим бойовим блоком, що планує, про який президент Росії Володимир Путін розповідав у посланні Федеральним зборам у 2018 році.

Путін у посланні до Федеральних зборів 1 березня заявив про те, що у Росії створена та пройшла випробування нова крилата ракета з ядерною енергетичною установкою. За словами Путіна, нова ракета має необмежений радіус дії і "непередбачувану траєкторію польоту". При цьому Путін заявив про те, що "ні в кого іншого такої зброї поки що немає", а коли з'явиться, додав він, "наші хлопці вигадають щось нове".