Ескалація бойових дій у сирійській провінції Ідліб, де Туреччина проводить операцію проти сил режиму диктатора Башара Асада і його російських союзників, становить серйозну загрозу для міжнародної безпеки, заявив високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Особливе занепокоєння в Євросоюзі викликає ризик припливу нової хвилі біженців з Сирії.
"Це викликає незліченні людські страждання серед населення і здійснює серйозний вплив на регіон і за його межами. Європейський союз має подвоїти зусилля для подолання цього жахливої людської кризи всіма наявними в його розпорядженні засобами", - йдеться в заяві голови європейської дипломатії, поширеній у неділю, 1 березня.
У зв'язку з цим Боррель на прохання міністра закордонних справ Греції скликає позачергове Ради ЄС. Керівники МЗС держав Співдружності обговорять ситуацію в Сирії.
За словами високого представника, він уже протягом кількох днів веде консультації з партнерами, а також закликав учасників конфлікту в Сирії до негайної деескалації і припинення вогню. Дипломат висловив жаль у зв'язку з загибеллю людей і запропонував сприяння ЄС для подолання наслідків загострення в Ідлібі.
Боррель висловив упевненість, що "всім, особливо сирійському режиму, необхідно терміново відновити політичний процес під егідою ООН".
"Є тільки політичне рішення цієї кризи", - підкреслив дипломат.
Боррель вказав на необхідність мобілізації гуманітарних ресурсів для забезпечення постраждалого цивільного населення житлом, продовольством і медикаментами.
За його словами, в Євросоюзі продовжують уважно стежити за міграційною ситуацією на зовнішніх кордонах ЄС. Голова європейської дипломатії висловився за збереження заяви ЄС - Туреччина щодо врегулювання міграційної проблеми.
Крім того, Боррель запевнив, що Брюссель надасть підтримку Греції та Болгарії у зв'язку з новим напливом мігрантів.
"Екстрене засідання наступного тижня надасть можливість зосередитися на останніх подіях і продовжити нашу спільну роботу на всіх фронтах", - зазначив очільник європейської дипломатії.
"Ми повинні домагатися, щоб наші колективні дії мали максимально можливий вплив, якщо ми хочемо ефективно впоратися з кризою і зробити вклад у створення умов для політичного рішення", - підсумував він.
Як повідомлялося, армія Туреччини проводить в Ідлібі операцію "Весняний щит". Вона стала відповіддю на авіаудар сирійських і російських військ у зоні деескалації. В результаті атаки 27 лютого загинули 36 турецьких військових.
В Анкарі вже відзвітували про знищення одного БПЛА, восьми вертольотів, 103 танків, 72 гаубиць, трьох системи ППО і 2 212 бійців сил Асада.
Події у сирійській провінції Ідліб не стали випадковістю. Скоріше, вони – очікуваний результат політики Туреччини, яка поступово дедалі більше втягується в сирійський конфлікт.
Анкара опинилася перед важкими питаннями – як реагувати на ці події, і в якому напрямку коригувати власну сирійську стратегію?
Докладніше читайте в статті Миколи Замікули "Кривавий четвер для турецької армії" для "Дзеркала тижня. Україна".