Міністерство закордонних справ Болгарії оголосить російського дипломата персоною нон грата.
Також правоохоронні органи Росії просять надати повне сприяння болгарській владі в розслідуванні вибухів на болгарських збройових складах, заявили в МЗС Болгарії.
Правоохоронців РФ просять приєднатися до розслідування знищення речових доказів при пожежі та спробі отруєння трьох болгарських громадян, щоб вчинили ці злочини громадяни були знайдені та віддані під суд.
"Віцепрем'єр, міністр закордонних справ Катерина Захарієва провела ґрунтовну і серйозну розмову з послом РФ в Софії. Болгарія бажає підтримувати рівноправні та взаємовигідні відносини з Росією і у зв'язку з цим наполягає на активній і ефективному сприянні з російської сторони в проясненні обставин інцидентів на нашій території", - йдеться в заяві.
Болгарська сторона заявляє, що вважає недоречними коментарі МЗС РФ з цього приводу.
У Росії, проте, готують заходи у відповідь на висилку російського дипломата.
28 квітня прессекретарка прокуратури Болгарії Сійка Мілева заявила, що влада веде розслідування про причетність громадян Росії до чотирьох вибухів на складах зі зброєю, які відбулися у 2011, 2015 і 2020 роках. За даними відомства, там зберігалися боєприпаси, що належать болгарському торговцю зброєю Омеляну Гебрєву.
Напередодні посла Росії в Болгарії Елеонору Митрофанову викликали в МЗС країни.
Раніше Росія вислала дипломатів країн Балтії та Словаччини після висилки її агентів під дипприкриттям.
Чотири держави ЄС вислали російських агентів під дипломатичним прикриттям в знак солідарності з Чехією, яка звинуватила Росію в диверсії на території країни у 2014 році.
Міністерство закордонних справ Росії викликало послів Латвії, Литви, Естонії та Словаччині. Дипломатам оголосили про висилку частини їх персоналу. У МЗС РФ традиційно пояснюють це "заходами у відповідь" на висилку російських дипломатів, яких попросили виїхати з країн у відповідь на диверсійні атаки ГРУ РФ в Чехії та Болгарії.
МЗС РФ зажадав, щоб два співробітники посольства Литви, а також по одному співробітнику посольств Латвії та Естонії покинули Росію протягом тижня. Три співробітники посольства Словаччини в Москві оголошені persona non grata і вони повинні покинути Росію до 5 травня.
Латвія, Литва та Естонія минулого тижня оголосили, що висилають російських дипломатів. Офіційне формулювання: діяльність, несумісна з дипломатичним статусом. Днем раніше балтійських країн про рішення оголосити персонами нон грата трьох російських дипломатів заявила Словаччина. Чотири держави ЄС прийняли ці рішення в знак солідарності з Чехією, яка звинуватила Росію в причетності до вибухів на складах боєприпасів у Врбетиці у 2014 році.
Також Росія відмовилася дозволити 20 чеським дипломатам, оголошеними персонами нон грата, повернутися в посольство в Москві. Рішення було прийнято Москвою у відповідь на висилку Прагою 18 російських дипломатів, підозрюваних в роботі на спецслужби РФ.
У зв'язку з цим Чехія вишле практично всіх російських дипломатів і співробітників спецслужб під дипприкриттям, повідомив на пресконференції 22 квітня глава МЗС Чехії Якуб Кулганек. Скоротити число співробітників дипмісії зажадав Сенат Чехії. Сенатори також закликали уряд розірвати договір про добросусідство, дружбу і співробітництво з Росією.
Сенат (верхня палата парламенту - ред.) Чехії в четвер, 22 квітня, визнав вибухи в Врбетіце в 2014 році актом державного тероризму проти країни-члена Європейського Союзу. Відповідальність за вибухи парламентарії поклали на Росію і її спецслужби.
Поліція Чехії оголосила в розшук передбачуваних співробітників ГУ Генштабу Міноборони (колишнє ГРУ) Олександра Петрова і Руслана Боширова, йдеться в повідомленні відомства.