У понеділок, 4 січня, болгарський прем'єр-міністр Бойко Борисов заявив, що Болгарія хоче стати головним транзитером газу для Південно-Східної та Центральної Європи, завдяки проекту газосховища "Балкан", який планується збудувати неподалік від чорноморського міста Варна. За його словами, над цією метою уряд "працює з усіх сил".
Згідно з проектом, газ повинен надходити в сховище з Росії, Азербайджану і Туркменістану, а також з румунських і болгарських родовищ. Як зазначив Борисов, проект та його фінансовий план розробляється урядом Болгарії спільно з Єврокомісією.
Як вважають болгарські влади, будівництво хаба, про яке вперше було заявлено 9 лютого 2015 року на енергетичному форумі в Софії, дозволило би частково диверсифікувати постачання газу в європейські країни. З газосховища, яке побудують під Варною, газ буде йти в Болгарію, Румунію та Сербію. Близько 43 млрд кубометрів планується поставляти в Центральну Європу.
На початку вересня "Газпром" і європейські енергоконцерни домовилися про будівництво "Північного потоку 2". Нові нитки газопроводу повинні будуть транспортувати 55 млрд кубометрів газу з Росії до Німеччини і далі в ЄС по дну Балтики.
Серед акціонерів "Північного потоку-2", крім російського "Газпрому", також німецька BASF, італійська E. ON, французька ENGIE, австрійська OMV і британсько-голландська Royal Dutch Shell. Запустити газопровід планується в 2019 році, і одночасно відмовитися від транзиту російського газу через територію України.
Серед акціонерів "Північного потоку-2", крім російського "Газпрому", також німецька BASF, італійська E. ON, французька ENGIE, австрійська OMV і британсько-голландська Royal Dutch Shell.
Ряд країн-членів ЄС різко виступили проти будівництва "Північного потоку-2".
Тим часом, офіційною позицією ЄС залишається пріоритет зниження енергетичної залежності від РФ.
Зокрема, Євросоюз вирішив спрямувати зусилля на підтримку газопроводів, альтернативних російським "потоків". Брюссель затвердив постанову про "енергетичну дипломатію", згідно з яким ЄС приступає до створення умов для переформатування енергетичних відносин з РФ. Зокрема, Брюссель вирішив зосередити зусилля на просуванні Південного газового коридору.