UA / RU
Підтримати ZN.ua

Bloomberg: Чиновники Росії бояться сталінських репресій, які просуває Прігожин

Інсайдери розповіли, що бізнес і навіть урядовці вже впевнені, що вторгнення в Україну було катастрофічною помилкою, але вони надто налякані, щоб висловитися проти.

Вплив російських «яструбів» в Кремлі посилюється. І це посіяло страх серед інсайдерів, що російський автократ прислухається до їхніх закликів піти на ще більшу конфронтацію за кордоном і почати масштабні репресії в самій Росії.

Ключові бізнес-лідери і чиновники російського уряду з дедалі більшою тривогою спостерігають за діячами на зразок Євгєнія Прігожина, яких раніше вважали маргіналами. Тепер вони стали публічною силою, яка стоїть за спробами Владіміра Путіна посилити свої тотальні воєнні зусилля, - пише Bloomberg.

Нещодавно Прігожин відкрито закликав почати «невідкладні сталінські репресії» проти великих бізнесменів, які не проявляють ентузіазму в підтримці війни проти України. Через це деякі заможні росіяни почали боятися за свою безпеку і безпеку своїх сімей. Власник ПВК «Вагнер» відкрито атакував військових командирів (декого з них після цього звільнили). Через це бюрократи в Росії почали боятися, що Кремль не хоче або не здатен «захистити своїх».

«Чиновники Кремля тепер називають вторгнення в Україну «народною війною», повторюючи риторику Йосипа Сталіна в часи Другої світової війни. Тож деякі інсайдери зізнаються: вони бояться, що чистки і свавільні арешти, до яких вдавався радянських диктатор, не за горами. На тлі мобілізації 300 тисяч резервістів чиновники крадькома запитують один одного, чи їхні рідні в безпеці, боячись відкрито визнати, що вони відправили дітей призовного віку за кордон», - пише Bloomberg.

Читайте також: Forbes: Морпіхи Росії на Донбасі зазнали найбільших втрат за одну операцію з часів війни в Чечні

Один високопоставлений російський чиновник порівняв нинішню ситуацію в Росії з військовою диктатурою, але без військового перевороту, який зазвичай передує встановленню такого режиму. Головна емоція зараз - це страх, - сказали виданню інсайдери. Bloomberg зауважує, що всі, з ким журналісти розмовляли на умовах анонімності в процесі підготовки статті, скаржилися на ризик репресій. Втім, поглиблення тривоги не призвело до появи внутрішнього опору проти путінської ескалації. Багато представників влади підтримують те, що вважають екзистенційною битвою за майбутнє Росії, і не бачать іншого вибору, окрім як посилювати тиск, поки Україна і її союзники в США і Європі не здадуться. Деякі чиновники в Кремлі, яких раніше вважали відносно ліберальними, тепер стали помітними адвокатами війни.

Путін оголосив, що мобілізація закінчена, принаймні, поки що. Але бізнес-еліти і бюрократи занепокоєні пришвидшенням мілітаризації економіки і суспільства. Російський автократ створив спеціальну комісію з ключових членів уряду і чиновників у сфері безпеки для координації економічної політики, щоб вона краще підтримувала оборонну промисловість і армію. Цю комісію порівнюють з воєнним кабінетом Сталіна.

«Держава втратила монополію на легалізоване насильство. Тепер з’явилися нові оператори цієї монополії. Дуже дивно, що Путін це заохочує», - сказала політолог Єкатєріна Шульман, яка поїхала з Росії в перші тижні війни проти України.

Bloomberg пише, що майже 9 місяців невпинних боїв лише зміцнили переконання багатьох членів ділової і економічної еліти, що вторгнення було катастрофічною помилкою, яка прирікає країну на ізоляцію і слабкість.

«Навіть в уряді багато хто тихо виступає проти кровопролиття, але вони надто налякані, щоб висловитися проти, - кажуть люди, наближені до влади. Олігархи хотіли триматися подалі від політики, сподіваючись залишитися в милості Кремля, щоб зберегти роботу своїх заводів. Але лише кілька з них поїхали з країни і публічно критикували війну», - пише видання.

Читайте також: Влада РФ шокована проукраїнськими настроями в Криму та прагне посилити репресії

Bloomberg додає, що у Путіна немає вибору, окрім як покладатися на агресивних діячів, таких як Євгєній Прігожин і Рамзан Кадиров. Адже вони відправляють тисячі бійців на війну на тлі відсутності успіхів регулярної армії РФ і слабкої підтримки війни в російському уряді.

«Прігожин поводиться, ніби він - це паралельний уряд. Він зможе поборотися за владу, якщо не в часи Путіна, то після нього», - сказав експерт Фонду Карнегі за міжнародний мир Андрєй Колєсніков.