UA / RU
Підтримати ZN.ua

Близько 200 країн не змогли домовитися щодо боротьби з забрудненням пластиком

Особливо активно протестували Росія, Саудівська Аравія та Іран.

Близько 200 країн не змогли домовитися про договір щодо обмеження забруднення пластиком після двох років суперечливих переговорів, але заявили, що досягли певного прогресу і збираються відновити переговори наступного року.

Тижневий саміт у Пусані (Південна Корея), який проходив за підтримки ООН, повідомляє Bloomberg, завершився без офіційної угоди щодо боротьби із забрудненням пластиком, незважаючи на те, що в період з 2000 по 2019 рік його кількість у світі подвоїлася.

Читайте також: Тисячі хімікатів у пластику становлять небезпеку для роботи гормонів – вчені

Більшість країн визнали крайню необхідність в обмеженні виробництва та споживання пластику та поступову відмову від шкідливих хімічних речовин, які в ньому присутні.

Найбільш активно проти виступали країни, які видобувають нафту, включаючи Саудівську Аравію, Росію та Іран, які й заблокували ухвалення цієї угоди, стверджуючи, що обмеження видобутку та хімікатів не може бути прийняте на саміті – немає повноважень.

Саудівська Аравія, Росія та Іран виступили проти положень, які могли б обмежити майбутнє зростання видобутку нафти, і стверджували, що із забрудненням довкілля пластиком слід боротися в основному за рахунок збільшення фінансування вторинної переробки. За даними ООН, у світі переробляється менше 10 % пластикових відходів.

Деякі виробники нафти та газу розраховують, що збільшення виробництва пластику допоможе компенсувати послаблення довгострокового попиту, оскільки відновлювані джерела енергії та електромобілі знижують споживання палива.

Підсумки зустрічі стали останнім раундом у боротьбі за досягнення консенсусу щодо глобальних дій, спрямованих на боротьбу зі зміною клімату. Компромісна угода, досягнута на щорічному кліматичному саміті COP29 минулого місяця, була розкритикована деякими як така, що не досягла достатнього прогресу у збільшенні фінансування економік, що розвиваються, а конференція ООН з біорізноманіття на початку листопада закінчилася, так і не домовившись про створення нового глобального природного фонду.

При цьому більшість країн виступають за юридично зобов'язуючий договір і наполягають на регулюванні небезпечних хімічних речовин, обмеженні виробництва та споживання, а також поступовій відмові від використання одноразових виробів, таких як столові прилади.

Великі компанії також закликали учасників переговорів ухвалити такий пакт. Близько 275 компаній, що використовують пластик, включаючи L'Oreal SA, Starbucks Corp. та 3M Co., підтримали зусилля, спрямовані на остаточне припинення використання деяких продуктів та хімічних речовин.

Прихильники більш жорстких заходів у Пусані зіткнулися з протидією компаній, що працюють на викопному паливі та хімічній промисловості, які направили на переговори понад 200 лобістів, перевищивши за кількістю навіть 140 представників приймаючої сторони - Південної Кореї, за даними Центру міжнародного екологічного права.

За прогнозами Організації економічного співробітництва та розвитку, виробництво пластику зросте приблизно на 60% до 736 мільйонів тонн до 2040 року.Останні дослідження показали, наскільки токсичні ці матеріали, накопичуючись у морських та наземних екосистемах та в організмі людини.

Читайте також: Хвороба Паркінсона та інші порушення в мозку можуть бути пов'язані з нанопластиком – вчені

Канадські вчені встановили, що поширення мікропластику в Північному Льодовитому океані відбувається не тільки через сміття, а, переважно, через потрапляння до нього 20 млрд. частинок мікропластику щорічно з очисних споруд. А ті, у свою чергу, з'являються там у результаті прання, повідомляється у дослідженні.

Вчені взяли проби забруднювачів у морській воді на 71 ділянці в європейській та північноамериканській Арктиці, включаючи Північний полюс. Виявилося, що в середньому на кубічний метр океанської води припадає близько 40 частинок мікропластику, і на 92,3% це волокна. 73,3% із цих волокон — поліестер.