Більшості населення Узбекистану абсолютно байдуже, живий президент Іслам Карімов, чи мертвий. Важливо те, що криза, яка почалася через поганий стан його здоров'я, дала шанс вимагати зміни людям, які чверть століття жили з режимом, процвітаючим завдяки корупції.
Зараз громадяни Узбекистану досі нічого не знають про стан їхнього лідера і про те, хто може стати його наступником. 78-річний Карімов пережив крововилив у мозок в минулі вихідні. Якщо він втратить працездатність, влада повинна перейти в руки сенату країни.
Про це сьогодні на сторінках The Guardian пише співробітник євразійської програми Open Society Foundation Алішер Ільхамов, який очолював узбецьке відділення організації до закриття в 2004 році.
Він зауважує, що парламент досі не було скликано. Однак в країні, де політика відбувається за зачиненими дверима, можна припустити, що план переходу влади буде складений за таким же секретним шаблоном. В короткостроковій перспективі потрібно стежити, чи повноваження президента тимчасово перейдуть в руки спікера сенату і колишнього міністра юстиції Нігматіла Юлдашева.
З більш далекоглядної точки зору, найбільшими суперниками за владу стануть голова служби безпеки Рустам Іноятов, прем'єр-міністр Шавкат Мірзійоєв і його заступник Рустам Азімов. Голова адміністрації президента Зелімхан Хайдаров, вірогідно, стане темним кардиналом, який і приведе когось з них до влади. Всі вони – частина політичної еліти, які навряд чи відмовляться від нинішнього статус-кво.
Але зміни – це саме те, що дуже потрібне Узбекистану. Країна постійно посідає найгірші позиції у рейтингу найбільш корумпованих країн світу. В найбільш населеній центральноазіатській країні наслідки цього дуже серйозні. Порушення прав людини дуже тісно пов'язані з корупційними практиками.
Минулого року двох братів арештували після того, як вони відмовилися платити хабар співробітнику правоохоронних органів. Одного кинули за ґрати на 8 років, а інший помер під арештом. Правозахисники вважають, що його закатували до смерті.
Корупція також дорого коштує у фінансовому плані. Департамент юстиції США якраз веде розслідування справи про корупційну угоду на 850 мільйонів, здійснену через телекомунікаційну компанію Узбекистану. Сума, яка зараз заморожена на рахунках у банках Європи, дорівнює 7% річного бюджету азійської країни, 50% витрат на охорону здоров'я і 21% освітнього бюджету.
Узбекистан вчора відсвяткував свій 25 день незалежності від СРСР. Але узбеки ніколи не були вільними насправді. Карімов – єдиний президент, якого вони бачили за цей час. В процесі обрання нового лідера навряд чи мешканці країни зможуть сказати своє слово. Але глобальна увага до хвороби Карімова повинна послужити нагадуванням про брак свободи, наслідки якої посилюється корупцією в самому серці режиму.
1 вересня опозиційне узбецьке інформагентство "Фергана" з посиланням на власні джерела повідомило, що Карімов помер, а про його смерть офіційно оголосять у п'ятницю, 2 вересня. Також за повідомленням агентства, похорон Карімова нібито відбудуться 3 вересня на батьківщині президента – в Самарканді.
2 вересня агентство Reuters повідомило, що Інформацію про смерть президента Узбекистану Іслама Карімова підтвердили вже принаймні три дипломатичні джерела.