UA / RU
Підтримати ZN.ua

Білоруси заговорили своєю мовою через агресію Росії проти України – The Guardian

Мешканці країни хочуть відрізнятися від інших народів і вчать білоруську мову.

В одному з альтернативних кафе Мінська щовечора збирається повний зал людей, які згодні сидіти на підлозі по три години, щоб лише повчити білоруську мову. Такі громадські заняття стали дуже популярними у столиці 3.

Про це йдеться у статті "Пасля дзесяцігоддзяў расійскайга дамінавання, Беларусь пачынае вяртаць сваю мову", яку опублікувало британське видання The Guardian білоруською, англійською і російською мовами.

Автор статті нагадує, що якось президент Олександр Лукашенко заявив, що "білоруською мовою неможна висловити нічого величного". Саме він зіграв ключову роль в тому, що національна мова його народу стала ознакою провінційності і прихильності до опозицію, яку викинули з політичного процесу.

Нині ж, Лукашенко спостерігає, як Росія намагається посилити свій вплив на країни колишнього СРСР. Тож з'явилися ознаки того, що президент Білорусі змінив ставлення до білоруської мови. І це дуже радує тих, хто нею говорить.

"Я хочу познайомитися в нашими національними особливостями і дізнатися, що білоруси можуть зробити і роблять, щоб відрізнятися від росіян", - сказала одна з відвідувачок мовних курсів Олена Васильєва, яка виросла в російськомовній родині і говорить російською.

На сьогодні не більше 10% білорусів користуються білоруською мовою попри те, що вона поряд з російською має статус державної. Недержавні мовні курси проводилися десятиліттями, але активно на них ходити білоруси почали лише зараз.

"Люди хочуть пишатися тим, хто вони, хочуть чимось відрізнятися від інших, бути індивідуальними і самобутніми", - пояснила наплив учнів організатор курсів білоруської мови "Мова нанова" Алєся Литвиновська.

"Тяжко лишатися самобутнім, коли тобі постійно нагадують, що твоя нація – молодших брат Росії і все білоруське – нудне і провінційне. Ми намагаємося відродити популярність білоруської мови і культури", - додала вона.

На думку аналітиків саме війна в Україні стала тривожним знаком для Лукашенка, який завжди був прихильним до Кремля. Впродовж багатьох років білоруська економіка залежала від субсидій, які надавала Росія.

"На фоні таких тісних відносин і після того, як Москва анексувала Крим, а Володимир Путін пояснив це діями на захист інтересів російськомовних людей в усьому світі, повідомлялося, що в Лукашенка це викликало роздратування", - йдеться в статті.

На 70-ту річницю визволення Білорусі він нацистів у часи Другої світової війни він навіть виголосив частину своєї промови білоруською мовою. А в листопаді він зустрівся з письменниками і підтримав ініціативу популяризувати білоруську мову і культуру.

Нині ж деякі білоруські націоналісти називають ріст інтересу до білоруської мови "відродженням". Однак є й ті, хто не вірить в швидкий перехід країни на національну мову. Нещодавно стало відомо, що Білорусь відмовиться від викладання в школах російською мовою. Початком вивчення дітьми рідною мовою двох загальноосвітніх предметів стане вивчення історії Білорусі та географії.