Білоруські слідчі розпочали розслідування масових захоронень у лісі поблизу Вітебська. Місцеві мешканці кажуть, що в 1937-1939 роках НКВД тут масово страчував людей.
Про це пише Gazeta Wyborcza, зауважуючи, що до цього часу влада Білорусі замовчувала цей історичний факт і стверджувала, що в братських могилах - жертви німецьких нацистів.
"Вітебський відділ слідчого комітету проводить розслідування в справі знайдених людських останків поблизу сіл Гаси і Дрекольє", - сказала прес-секретар слідчого комітету Світлана Сахарова.
За її словами, триває збір необхідних матеріалів для проведення експертиз. Польське видання зауважує, що масове захоронення поблизу Вітебська було виявлене в 2014 році. Місцеві мешканці наткнулися на близько 40 могил. За словами людей, які живуть у селах неподалік, в них - жертви НКВД.
"Поблизу кожного великого білоруського міста є братні могили сталінських репресій. Вітебськ - не вийняток", - сказав Wyborcza білоруський історик Ігор Кузнєцов, який спеціалізується на дослідженні переслідувань в часи диктатури Йосипа Сталіна.
Він нагадав, що в 2014 році білоруська влада відмахнулася від знайдених останків жертв репресій часів СРСР.
"Були проведені навіть спеціальні експертизи. Але влада, не зважаючи на її результати і на те, що ще живі свідки тих вбивств, оголосила, що то жертви німецьких нацистів часів Другої світової війни", - сказав виданню білоруський журналіст Сергій Сєрабро.
Здавалося, влада закрила справу. Тож не зрозуміло, чому Мінськ вирішив повернутися до розслідування знахідки. Сєрабро вважає, що все почалося через скандалу навколо лісового масиву Куропати. В лютому в Мінську пройшли протести проти побудови торговельного центру поблизу Куропат. Однак це місце відоме як місце масових вбивств в рамках сталінських репресій. За різними оцінками, в цьому лісі НКВД за період з 1937 до 1941 року розстріляло 30-250 тисяч людей.
Демонстрантам вдалося добитися скасування планів з побудови торговельного центру. А президент Олександр Лукашенко, який за 23 роки не згадував про існування Куропат, несподівано оголосив, що поставить там пам'ятник жертвам.
"Думаю, на думку Лукашенка вплинула Росія. 30 жовтня в Москві відкриють пам'ятник жертвам сталінських репресій. Лукашенко не хоче здаватися жорстоким на тлі росіян. Тому і згодився на пам'ятник в Куропатах", - вважає Кузнєцов.
Хоча білоруський президент теж останім часом вдавався до застосування сили проти свого народу. Як повідомлялося, в Мінську правоохоронні органи Білорусі затримали кілька сотень людей перед і під час акції опозиції "Марш розсерджених білорусів". Точних даних про кількість затриманих немає, влада не розкриває офіційні відомості про затримання.
Детальніше про політичну ситуацію в Білорусі читайте у статті Ігоря Ілляша "Лукашенко бореться з привидом білоруського Майдану" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".