UA / RU
Підтримати ZN.ua

Біля узбережжя Швеції помітили кита, який може бути російським шпигуном

Кит не вперше з'являється біля узбережжя і не боїться людей.

В Хуннебостранді, біля південно-західного узбережжя Швеції, помітили кита-білуху, який, ймовірно, може бути шпигуном, навченим російським флотом, пише The Guardian.

Тварину не вперше помічають біля узбережжя: у 2019 році її бачили в Норвегії в упряжці з написом «Equipment St Petersburg» («Обладнання Санкт-Петергбурга»), що викликало припущення про шпигунство.

Кит понад три роки повільно рухався верхньою половиною берегової лінії Норвегії, перш ніж раптово пришвидшитися, щоб переміститись до Швеції .

«Ми не знаємо, чому він прискорився саме зараз», — сказав Себастьян Стренд, морський біолог з організації OneWhale, додавши, що це тим більш дивно, адже кит «дуже швидко віддалявся від свого природного середовища».

Фахівець припустив, що кит, якому, скоріше за все, 13-14 років, шукає собі пару, або сородичів, адже білухи дуже соціальний вид.

Найближча популяція білух знаходиться на архіпелазі Шпіцберген, який лежить посередині між північним узбережжям Норвегії та північним полюсом.

Норвежці дали киту прізвисько Хвалдимір – каламбур на тему «кит» (норвезькою мовою зву«hval»), що  вказує на його зв’язок із Росією .

Коли кит вперше з'явився в Норвезькій Арктиці, морські біологи з норвезького дирекції рибного господарства зняли з нього штучну збрую.

На джгуті було придатне для екшн-камери кріплення, а на пластикових застібках надруковано напис «Обладнання Санкт-Петербург» .

Представники Управління припускали, що Хвалдимір міг утекти з вольєру і, можливо, проходив навчання російського флоту, оскільки він, здається, звик до людей.

Москва ніколи не виступала з офіційною реакцією на норвезькі припущення, що тварина могла бути «російським шпигуном».

Баренцове море є стратегічною геополітичною територією, де ведеться моніторинг західних і російських підводних човнів.

Це також ворота до Північного морського шляху, який скорочує морські подорожі між Атлантичним і Тихим океанами.

Себастьян Стренд сказав, що останніми роками стан здоров’я кита «здавався дуже хорошим», і він добував дику рибу під норвезькими лососевими фермами.

Водночас, знаходити їжу в Швеції Хвальдиміру складніше, що стурбувало біологів, адже кит вже втратив вагу.

Білухи, які можуть досягати розміру близько шести метрів  і жити від 40 до 60 років, зазвичай мешкають у крижаних водах навколо Гренландії, північної Норвегії та Росії.

У грудні минулого року стало відомо, що у розвідці Німеччини затримали російського шпигуна:  він мав вивідати для РФ дані про місцеперебування артилерійських позицій та позицій ППО української армії.