Адміністрація президента США Дональда Трампа вирішила відновити деякі торгові привілеї для України, раніше припинені з певних причин, повідомляє американське видання The Washington Post.
Згідно з інформацією джерел газети в Білому домі, пропозицію щодо відновлення привілеїв планується включити до пакету торговельних пропозицій, намічених до розгляду та прийняття у кінці жовтня.
Торговий радник і представник Білого дому Роберт Лайтхайзер планував подати рекомендацію відновити українські торгові привілеї ще влітку, проте у кінці серпня несподівано відкликав свою рекомендацію – за інформацією джерел, це сталося після того, як тоді ще радник Трампа з нацбезпеки Джон Болтон натякнув Лайтхайзеру, що президент США буде категорично проти будь-яких дій, які могли б принести користь Києву. Пізніше питання неодноразово відкладалося, зокрема, на тлі скандалу із заморожуванням майже 400 млн доларів військової допомоги для України.
Однак на початку жовтня Лайтхайзер усе ж таки спрямував усю необхідну документацію до Білого діму – а 17 жовтня знову її відкликав через скандал із тиском Трампа на Зеленського та вимогою від Києва компромату на Байдена. Втретє він подав документи на відновлення привілеїв для України у кінці жовтня, отримавши гарантії їхнього розгляду вже у цьому місяці.
Відзначимо, що в тексті скарги, яку подав інформатор з розвідслужб, сказано, що Трамп розпорядився заморозити допомогу для України за кілька днів до телефонної розмови з Володимиром Зеленським. Через деякий час після розмови допомогу булао розблоковано.
26 вересня, з'явилося повідомлення про те, що приблизно 30 з 250 мільйонів військової допомоги Україні в поточному фінансовому році, який завершиться 1 жовтня, адміністрація Трампа планує знову заморозити.
При цьому Трамп стверджує, що не вимагав від Зеленського розслідування стосовно колишнього віце-президента Джо Байдена і його сина Хантера в обмін на надання військової допомоги.
Як повідомлялося, 26 вересня у США оприлюднили скаргу співробітника розвідки на дії Дональда Трампа під час розмови з Володимиром Зеленським. Інформатор підозрює Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президента США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера. А оточення Трампа намагалося заблокувати стенограму розмови, помістивши її до сховища інформації про таємні операції розвідки.
Також повідомляється, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку контактував з керівником Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановим, а також літав до Мадрида для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.
25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їхньої липневої телефонної розмови.
Міністерство юстиції вивчило документ і не знайшло в словах Трампа ознак порушення федерального законодавства.
Однак це не переконало представників Демократичної партії в нижній палаті Конгресу в необхідності відмовитися від ідеї імпічменту. Про початок процедури спікерка Палати Представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.
3 жовтня конгресмени допитали Курта Волкера. Колишній спецпредставник Держдепартаменту США по Україні протягом 10 годин в закритому режимі відповідав на їхні питання.
Детальніше про скандал, помилки Зеленського у спілкуванні з Трампом їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між двома стільцями" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".