UA / RU
Підтримати ZN.ua

Білий дім планує відновити деякі торгові привілеї для України – ЗМІ

Привілеї припинялися, потім їх планували відновити, однак на тлі скандалів із припиненням військової допомоги та вимогою компромату на Байдена це відклали до довгого ящику.

Адміністрація президента США Дональда Трампа вирішила відновити деякі торгові привілеї для України, раніше припинені з певних причин, повідомляє американське видання The Washington Post.

Згідно з інформацією джерел газети в Білому домі, пропозицію щодо відновлення привілеїв планується включити до пакету торговельних пропозицій, намічених до розгляду та прийняття у кінці жовтня.

Торговий радник і представник Білого дому Роберт Лайтхайзер планував подати рекомендацію відновити українські торгові привілеї ще влітку, проте у кінці серпня несподівано відкликав свою рекомендацію – за інформацією джерел, це сталося після того, як тоді ще радник Трампа з нацбезпеки Джон Болтон натякнув Лайтхайзеру, що президент США буде категорично проти будь-яких дій, які могли б принести користь Києву. Пізніше питання неодноразово відкладалося, зокрема, на тлі скандалу із заморожуванням майже 400 млн доларів військової допомоги для України.

Однак на початку жовтня Лайтхайзер усе ж таки спрямував усю необхідну документацію до Білого діму – а 17 жовтня знову її відкликав через скандал із тиском Трампа на Зеленського та вимогою від Києва компромату на Байдена. Втретє він подав документи на відновлення привілеїв для України у кінці жовтня, отримавши гарантії їхнього розгляду вже у цьому місяці.

Відзначимо, що в тексті скарги, яку подав інформатор з розвідслужб, сказано, що Трамп розпорядився заморозити допомогу для України за кілька днів до телефонної розмови з Володимиром Зеленським. Через деякий час після розмови допомогу булао розблоковано.

26 вересня, з'явилося повідомлення про те, що приблизно 30 з 250 мільйонів військової допомоги Україні в поточному фінансовому році, який завершиться 1 жовтня, адміністрація Трампа планує знову заморозити.

При цьому Трамп стверджує, що не вимагав від Зеленського розслідування стосовно колишнього віце-президента Джо Байдена і його сина Хантера в обмін на надання військової допомоги.

Як повідомлялося, 26 вересня у США оприлюднили скаргу співробітника розвідки на дії Дональда Трампа під час розмови з Володимиром Зеленським. Інформатор підозрює Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президента США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера. А оточення Трампа намагалося заблокувати стенограму розмови, помістивши її до сховища інформації про таємні операції розвідки.

Також повідомляється, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку контактував з керівником Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановим, а також літав до Мадрида для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.

25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їхньої липневої телефонної розмови.

Міністерство юстиції вивчило документ і не знайшло в словах Трампа ознак порушення федерального законодавства.

Однак це не переконало представників Демократичної партії в нижній палаті Конгресу в необхідності відмовитися від ідеї імпічменту. Про початок процедури спікерка Палати Представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.

3 жовтня конгресмени допитали Курта Волкера. Колишній спецпредставник Держдепартаменту США по Україні протягом 10 годин в закритому режимі відповідав на їхні питання.

Детальніше про скандал, помилки Зеленського у спілкуванні з Трампом їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між двома стільцями" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".