США визнали, що мали вивести свої війська з Афганістану раніше і це мала робити ще адміністрація Дональда Трампа. Про це сказано у нещодавно оприлюдненому документі Ради національної безпеки, в якому викладено ключові моменти, повідомляє Axios.
Як пише видання, хаотичне виведення військ з Афганістану влітку 2021 року стало головною проблемою президентства Джо Байдена і викликало критику з боку обох партій. Також воно стає мішенню для розслідувань Конгресу під керівництвом Республіканської партії.
«Не було жодних ознак того, що більше часу, більше коштів або більше американців, які знаходяться під загрозою в Афганістані, дали б принципово іншу траєкторію», – йдеться в резюме на захист рішень Байдена.
США зробили з цього висновки і змінили протокол щодо евакуації під час глобальних конфліктів.
«Тепер ми надаємо пріоритет більш ранній евакуації, коли стикаємося з погіршенням ситуації з безпекою. Ми робили це як в Ефіопії, так і в Україні», – йдеться в повідомленні.
Зокрема адміністрація Байдена завчасно забила тривогу через погіршення ситуації з безпекою в Ефіопії в листопаді 2021 року, попередивши, що авіаперевезень не буде. Подібний підхід застосували перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну, коли евакуювали посольства.
Проте Рада нацбезпеки визнає, що США не змогли належним чином врахувати психологічні фактори всередині афганської армії, які були б сигналом про зростаючі ризики та змусили б швидше розпочати процес евакуації.
«Жодне агентство не передбачало захоплення Талібаном через дев’ять днів, – сказав журналістам речник NSC Джон Кірбі. – І жодне агентство не передбачало, що понад 300 000 навчених і екіпірованих афганських національних сил оборони не зможуть воювати за свою країну, особливо після 20 років американської підтримки».
Також Рада нацбезпеки покладає значну частину відповідальності за хаотичний відхід на колишнього президента Трампа, зазначаючи, що вибір Байдена був «суттєво обмежений умовами, створеними його попередником». Також резюме критикує переговори Трампа з Талібаном, що призвели до угоди в Досі, яка офіційно поклала початок процесу завершення найдовшої війни США
Він також звинувачує адміністрацію Трампа в тому, що вона не надала «планів щодо того, як провести остаточне виведення або евакуювати американців і афганських союзників» під час переходу. Також адміністрацію звинувачують в тому, що вона зруйнувала американську мережу надання допомоги біженцям і допустила відставання у розгляді понад 18 афганців, які подали заяви на отримання спеціальної імміграційної візи.
«Наш досвід в Афганістані безпосередньо вплинув на рішення Адміністрації створити невелику групу експертів («команда тигрів») для планування найгіршого сценарію щодо України, включаючи симуляційні навчання, за кілька місяців до вторгнення Росії, – йдеться у резюме. – У дестабілізуючому безпековому середовищі ми тепер помиляємося на стороні агресивного повідомлення про ризики. Ми зробили це напередодні вторгнення Росії в Україну».
Нагадаємо, ще у 2021 році військова допомога США для України була у 12 разів меншою, ніж гроші, які виділяли Афганістану – млрд $3,3 млрд. Але з початком повномасштабного вторгнення США почали виділяти Україні допомоги на десятки мільярдів доларів.