UA / RU
Підтримати ZN.ua

Безвихідне становище Ассанжа підходить до кінця – Reuters

Ассанж буде заарештований британською поліцією, якщо вийде з посольства Еквадору. У США йому загрожує 35 років в'язниці.

Дипломатичний глухий кут з приводу шестирічного перебування Джуліана Ассанжа в лондонському посольстві Еквадору підходить до кінця, після того як ЗМІ повідомили, що південноамериканська країна скасує йому політичний притулок, розповіло джерело агентства Reuters, близьке до засновника WikiLeaks.

Ассанж живе в посольстві Лондона в Еквадорі з червня 2012 року, коли він успішно знайшов політичний притулок, щоб уникнути екстрадиції до Швеції, де його звинувачують у сексуальних злочинах, які він завжди заперечував.

З тих пір ці звинувачення були відкинуті, але Ассанж буде заарештований британською поліцією, якщо покине посольство Еквадору за порушення умов звільнення під заставу.

Він вважає, що це може стати приводом для видачі в Сполучені Штати за публікацію WikiLeaks десятків тисяч секретних дипломатичних і військових документів США.

Спекуляції про майбутнє Ассанжа, народжене в Австралії, загострилися в цьому місяці після того, як газета Sunday Times повідомила, що вищі посадові особи з Еквадору і Британії вели переговори, як вивести його посольства після відкликання притулку.

Читайте також: Джуліана Ассанжа можуть виселити з посольства Еквадору у Лондоні - The Times

"Ситуація дуже серйозна. Все приходить в голову", - сказало джерело. Він сказав, що остання інформація з посольства була: "Це не добре виглядає".

Тим не менш, як уряд Еквадору, так і джерела британського уряду проігнорували пропозиції про те, що, ймовірно, буде якийсь неминучий рух, щоб порушити дипломатичний глухий кут.

Президент Еквадору Ленін Моренно, який описав ситуацію Ассанжа як "нестійку" і "камінь у своєму взутті", перебуває на цьому тижні в Лондоні, для того, щоб взяти участь у всесвітньому Саміті для людей з інвалідністю.

Тим не менш, уряд Еквадору заявив, що ні Морено, ні його делегація не будуть розглядати питання Ассанжа під час візиту до Лондона.

"Еквадорська держава буде тільки говорити і просувати розуміння про надання притулку панові Ассанжу в рамках міжнародного права з адвокатами зацікавленої сторони і з британським урядом", - говорилося в заяві МЗС Еквадору напередодні візиту. "Зараз через складність теми короткострокового або довгострокового рішення не видно".

Британське урядове джерело також сказало, що не було ніяких ознак негайного прогресу. Минулого місяця британський дипломат Алан Дункан заявив в парламенті, що вони все більше турбуються про здоров'я Ассанжа.

"Ми хочемо, щоб це підійшло до кінця, і ми хотіли бути впевненими в тому, що якщо він вийде з посольства, до нього будуть ставитися гуманно і правильно", - сказав Дункан. "Першим пріоритетом буде турбота про його здоров'я, яке, на нашу думку, погіршується".

У травні Морено розпорядився про виведення додаткової безпеки з невеликого дипломатичного штабу Еквадору в Лондоні. Це було зроблено за рішенням у березні призупинити систему зв'язку Ассанжа і припинити його звернення на весь світ з балкона посольства.

Прихильники Ассанжа вважають його чемпіоном свободи слова, який піддався зловживань владою з боку чиновників урядів. Критики вважають його злочинцем, який погрожував життю людей в багатьох країнах, публікуючи секретні документи.

Спроба Ассанжа припинити британські судові розгляди провалилася в лютому, коли суддя сказав, що він, схоже, вважає себе вищим нормальних правових норм.

Британія зняла постійну охорону за периметром посольства в жовтні 2015 року, витративши майже 13 мільйонів фунтів на діяльність поліцейських, але пообіцяла, що Ассанж буде заарештований, якщо вийде з посольства.

Розслідування Міністерства юстиції США щодо WikiLeaks триває, але офіційний представник США, близький до розслідування, повідомив агентству Reuters, що не було закритого обвинувального акту проти Ассанжа.

Ассанж сказав, що США оприлюднять звинувачення проти нього, якщо він буде заарештований британською поліцією, і це відкриє дорогу для його екстрадиції.