UA / RU
Підтримати ZN.ua

Баскські сепаратисти ETA оголосили про намір саморозпуститися - Reuters

В іспанському міністерстві внутрішніх справ нагадали сепаратистам про жертви.

Лідери ETA в 3 просять своїх соратників проголосувати щодо питання, чи не час остаточно розпустити групу.

Рішення хочуть ухвалити до літа, повідомляє Reuters з посиланням на газету Gara, через яку баскські сепаратисти часто публікують свої заяви.

Група ETA відповідальна за вбивство понад 850 людей в ході спроб відділити регіон Країни Басків від Іспанії. Однак з минулого квітня вона стала неактивною, коли її члени офіційно склали зброю, закінчивши насильство, яке тривало півстоліття. А перед тим баскські сепаратисти оголосили перемир'я в 2011 році.

Як повідомляє Gaera, голосування щодо розпуску ETA оголошене після місяців внутрішніх дебатів. Більшість членів бойової групи відбувають покарання у в'язниці. Втім, поки лишається не відомим, що повне розформування сепаратистської групи буде означати і як воно буде проведене.

Міністр внутрішніх справ Іспанії Хуан Ігнасіо Зоідо прокоментував у Twitter, що самих лише заяв не достатньо. При цьому, він закликав ETA розформуватися остаточно і вибачитися перед жертвами.

ETA (Euskadi Ta Askatasuna, баскською мовою "Країна Басків і Свобода) була заснована в 1959 році через невдоволення басків політикою і культурними репресіями, які проводив режим Франсіско Франко. Вона стала відомою як одна з найбільш кривавих сепаратистських груп в Європі. Першою жертвою сепаратистів став начальник таємної поліції в Сан-Себастьяні у 1968 році, а останньою - поліцейський у Франції, який загинув у 2010-му.

Нагадаємо, що у Іспанії виникли проблеми з сепаратизмом у Каталонії. Торік 1 жовтня у регіоні спробували провести так званий референдум про незалежність. Конституційний суд Іспанії визнав голосування не відповідним конституції і на пленарному засіданні призупинив дію резолюції про незалежність Каталонії,проголошену в односторонньому порядку парламентом автономного співтовариства.

Після цього уряд Іспанії відправив у відставку регіональний уряд Каталонії і розпустив каталонський парламент, потім Мадрид взяв на себе управління автономією.

Про перипетії довкола референдуму в Каталонії і його наслідки для автономії читайте у статті Олексія Коваля "Незалежність Каталонії: чим відповість Мадрид?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".