UA / RU
Підтримати ZN.ua

Байден пропонує хибну стратегію щодо Ірану — Bloomberg

Чергова угода з репресивним режимом не стане шляхом до миру.

Скоро в США відбудуться вибори президента. Кандидати в президенти намагаються здобути прихильність більшої кількості виборців та активно роблять публічні заяви стосовно зовнішньої політики. Деякі з цих заяв стосуються відносин США та Ірану. 12 вересня світ знову побачив справжнє обличчя «іранського режиму». Попри глобальні заклики не позбавляти життя 27-річного чемпіона з боротьби на ім'я Навід Афкарі, іранського спортсмена стратили після того, як змусили визнати злочин, якого він не вчиняв, пише Bloomberg.

Афкарі був одним із десятків тисяч іранців, які вийшли на вулиці в 2018 році на знак протесту проти корумпованого режиму. Він був заарештований і після катувань зізнався у вбивстві співробітника служби безпеки, хоча відеодокази заперечують його причетність до злочину.

Не дивно, що колишній віце-президент США Джо Байден засудив Іран за смерть Афкарі, написавши допис у Twitter.

Але допис Байдена не буде мати великого значення, якщо він виконає обіцянку спробувати повернути Америку до ядерної угоди 2015 року, обговорення умов якої відбувалося за президентства Барака Обами.

Раніше Байден вже заявляв про те, що не буде повторно вступати в цю угоду в односторонньому порядку.

«Якщо Іран повернеться до суворого дотримання ядерної угоди, Сполучені Штати знову приєднаються до договору, який стане відправною точкою для подальших переговорів», - сказав Байден.

У минулому Байден та його помічники казали, що ці переговори стосуватимуться суперечливих місць угоди, таких як припинення дії деяких ядерних обмежень та ембарго на озброєння. Зараз Байден заявляє про те, що його дипломатія з Іраном також включала б "рішучу роботу щодо звільнення несправедливо затриманих американців та розслідування порушень прав людини".

Це краще, ніж дипломатична стратегія адміністрації Обами, яка стверджувала, що звільнення затриманих американців та питання прав людини слід розглядати окремо від проблем ядерної зброї.

Тим не менше, підхід Байдена до Ірану є «рецептом невдачі». Навіть якщо Іран повернеться до виконання ядерної угоди, США можуть стати партнером агресивно налаштованої країни, яка продовжує вести війни в регіоні і регулярно порушує права власного населення.

Окрім моральної дилеми, яку може спричинити цей підхід Байдена, така політика з боку США ризикує призвести до того, що агресивний режим лише збільшить власну потужність.

Кращим підходом як для Байдена, так і для президента США Дональда Трампа, було б розумне використання пом'якшення санкцій для звільнення американських політичних в'язнів і заручників в Ірані.

Однак, стратегія Байдена не передбачає використання такого важелю впливу на Іран, Байден планує пом’якшити санкції в обмін на дотримання ядерної угоди.

США повинні продовжувати інвестувати в технології, які допомагають іранцям отримати доступ до Інтернету, не проходячи при цьому через сервери, які контролюються режимом.

Найголовніше, Байден повинен бути обережним у своїх публічних заявах щодо Ірану.

Іранці не хочуть, щоб уряд США повалив для них жорстокий режим. Вони можуть зробити це самі. Те, що потрібно громадянам Ірану -  це підтримка. Угода з владою, яка страчує відомого спортсмена за намагання отримати свободу, не є кроком до миру, резюмує Bloomberg.

Читайте також: Іран готує замах на посла США в ПАР - ЗМІ

Раніше повідомлялося, що Росія та Китай заперечили звинувачення Microsoft щодо втручання у вибори в США.