UA / RU
Підтримати ZN.ua

Байден повинен бути обережним щодо Ірану — Bloomberg

США варто відстоювати власну позицію у переговорах, ігноруючи провокації Ірану.

США заявили про те, що повернуться до переговорів щодо ядерної угоди з Іраном. Сполучені Штати планують спочатку «вмовити» Тегеран повернутися до виконання умов договору, а потім, можливо, скасувати санкції, які запровадила адміністрація колишнього американського президента Дональда Трампа. Іранський режим погрожував, що якщо президент Джо Байден не пом'якшить санкції до наступного тижня, то Іран обмежить проведення міжнародних ядерних інспекцій у країні. Пропозиція Байдена приєднатися до переговорів щодо ядерної угоди має сенс, але він не повинен піддаватися на шантаж Тегерану, пише Bloomberg.

Байден повинен відстоювати власну позицію у переговорах, ігноруючи провокації Ірану. Іран рухався в неправильному напрямку, відмовляючись від зобов’язань угоди, розширивши збагачення урану. Зовсім недавно він почав виробляти так званий металевий уран, який використовується в ядерних боєзарядах. Зараз режим погрожує, що якщо санкції не будуть скасовані, він заборонить перевірки Міжнародного агентства з атомної енергії з 23 лютого.

В умовах цих провокацій Байден поки досить терплячий. Він створив досвідчену переговорну групу, яка консультує європейських союзників та спілкується з іншими партнерами у Спільному комплексному плані дій, включаючи Китай.

США повинні бути жорсткими, адже кроки Ірану небезпечні. Іранські вчені постійно розширюють свої навички та технічні знання, які неможливо стерти. Але лідери режиму навряд чи спровокують повний розрив з МАГАТЕ: вони знають, що втрата контакту з інспекторами лише спровокує заклики до більш рішучих дій проти їхньої ядерної програми. Наразі Іран ближче, ніж раніше, до виробництва матеріалу для бомби, ізраїльські аналітики кажуть, що йому залишається приблизно два роки до досягнення поставленої мети.

Байден може заручитися підтримкою інших учасників угоди. Європейські лідери прагнуть відродити пакт, вони вже розкритикували Іран за видобуток металевого урану і за його погрози заборонити проведення міжнародних інспекцій. Навіть Китай, який налагодив міцні зв'язки з країнами Перської затоки, знає, що зростання напруженості в регіоні не відповідає його інтересам.

США та їх європейські партнери повинні чітко пояснити, що Іран сам заважає досягненню компромісів. Допомогти позбутися санкцій для Ірану може лише відмова від погроз та порушень. Поки ситуація залишається невизначеною, адміністрація Байдена може розглянути обмежені кроки щодо збільшення гуманітарної допомоги, щоб полегшити страждання простих іранців. Це може створити імпульс для переговорів про "міцніший" пакт, на якому Байден справедливо наполягає.

Іранські лідери, зі свого боку, повинні визнати, що Байден буде рішучим у переговорах. Його кроки щодо зупинки продажу зброї союзникам США в Перській затоці, припинення війни в Ємені та скасування заборони на отримання віз для кількох країн уже показали, що він хоче чесно грати на Близькому Сході. Іран повинен використати шанс на чесну дипломатію, а не продовжувати свою марну та небезпечну гру, резюмує видання.

Читайте також: Байден і Нетаньяху обмінялися думками щоло іранськоъ проблеми

З моменту вступу на посаду нового президента США Джо Байдена регіональні довірені особи Ірану не гаяли часу. Нещодавно повстанці хусити в Ємені взяли на себе відповідальність за атаку безпілотника на аеропорт Абха в Саудівській Аравії; одного з найвидатніших критиків "Хезболли", журналіста Локмана Сліма, знайшли мертвим у своєму автомобілі в Лівані; в Іраку шиїтське угрупування підозрюють у нападі на військову базу США  все це стало серйозними зовнішньополітичними викликами для Байдена.