UA / RU
Підтримати ZN.ua

Байден може допомогти Україні в боротьбі з корупцією — The Washington Post

Найважливішим завданням для Байдена буде реанімувати політичний союз між Вашингтоном та Києвом.

Одним із перших політичних лідерів, які привітали демократа Джо Байдена з перемогою на виборах президента США, був український президент Володимир Зеленський, і це не дивно. Лідер США Дональд Трамп неодноразово вимагав від Зеленського розпочати «політизоване» розслідування стосовно Байдена в 2019 році, одночасно затримавши військову допомогу США. На відміну від цього, сам Джо Байден був одним з найкращих «американських друзів» України, кілька разів відвідував країну, будучи віце-президентом Сполучених Штатів, і рішуче підтримував боротьбу українців проти російської агресії та внутрішньої корупції, пише The Washington Post.

Зараз Зеленський потребує підтримки Байдена, як ніколи раніше. Колишній комік, обраний лідером держави, під час передвиборчої кампанії обіцяв побороти корупцію в Україні.

Однак, Зеленський нещодавно переконався, що боротьбі з корупцією неабияк перешкоджає Конституційний суд України, який з серпня виніс кілька ухвал, що обмежують ключові антикорупційні реформи, включаючи скасування електронного декларування доходів. Цікаво й те, що декілька суддів і самі перебували під слідством антикорупційних органів. Дехто навіть підозрює, що судді діяли під впливом українських олігархів, які прагнули зберегти «старий корупційний порядок» в Україні.

При цьому, Зеленський і сам допустив кілька помилок, зокрема, тиснувши на керівника центрального банку України, щоб той подав у відставку.

Зеленський намагався знайти дієву відповідь на суперечливі судові рішення. Потім він інфікувався COVID-19 і був госпіталізований, хоча, за його словами, він почувається добре.

Тим часом Міжнародний валютний фонд та Європейський Союз погрожують позбавити Україну вкрай необхідної фінансової допомоги через її «антикорупційний регрес».

Іншими словами, українському лідеру зараз не завадила б допомога, а новообраний президент США має реальні можливості надати цю допомогу.

Свого часу Байден наполегливо підштовхував попередній український уряд до боротьби з корупцією, його вимога звільнити українського прокурора була викривлена ​​фальшивим твердженням, що тодішній віце-президент намагався захистити компанію, членом правління якої був Байден-молодший.

Байден також підтримав допомогу з боку США для України, коли держава чинила опір російському вторгненню.

Новостворена адміністрація Байдена могла б зробити кілька кроків, щоб допомогти Україні подолати корупцію.

Одним із таких кроків може стати підготовка санкцій проти суддів Конституційного Суду, які є «ініціаторами скандальних рішень». Закон Магнітського передбачає заборону на отримання віз та заморожування активів у таких випадках. Міністерство юстиції Байдена також могло б допомогти відновити зусилля, спрямовані на розслідування кримінальних справ щодо корупції проти ключових українських олігархів, які брали участь у блокуванні реформ та просуванні російських інтересів в Україні.

Найважливішим завданням для Байдена буде реанімувати політичний союз між Вашингтоном та Києвом, який користується потужною двопартійною підтримкою в Конгресі. Адже під час президентства Трампа відносини між Україною та США переживали не найкращі часи.

Попри те, що його спонукали відновити військову допомогу Україні, Трамп продовжував пропагувати російську дезінформацію стосовно того, що Україна, а не режим російського лідера Владіміра Путіна, втручався у вибори президента США 2016 року, до того ж, Трамп фактично ніколи не запрошував Зеленського до Вашингтона. Виправлення цих помилок має стати однією з перших зовнішньополітичних ініціатив Байдена після вступу на посаду американського президента, резюмує видання.