UA / RU
Підтримати ZN.ua

Байден і Меркель обговорили Афганістан вперше після падіння Кабула

Лідери США і Німеччини говорили про евакуацію біженців з Афганістану.

Президент США Джо Байден і федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель обговорили ситуацію в Афганістані вперше після захоплення Кабула бойовиками ісламістського угруповання «Талібан». Про результати телефонної розмови повідомив офіційний представник німецького уряду Штефан Зайберт в Twitter ввечері в середу, 18 серпня.

Ключовою темою бесіди лідерів США і Німеччини стали афганські біженці і евакуація з захопленої талібами країни людей, які співпрацювали з адміністрацією Ашрафа Гані і західними союзниками.

Співрозмовники погодилися з необхідністю евакуювати з Афганістану «якомога більше зацікавлених у цьому», а також домовилися про подальшу тісну співпрацю, в тому числі між американськими і німецькими військовими в аеропорту Кабула.

Напередодні в Білому домі повідомили, що Байден із жодним зі світових лідерів не обговорював Афганістан після захоплення Кабула талібами.

Дії США в Афганістані стали приводом для критики адміністрації Байдена як у Сполучених Штатах, так і за межами країни. Постфактум Байден заявив, що США були готові до колапсу в Афганістані.

45-й президент США Дональд Трамп, який підготував ґрунт для виведення військ з Афганістану, звинуватив Байдена в «повній некомпетентності».

Федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель визнала, що розвідка і уряд Німеччини (так само як і США) не прорахували ризики виведення військ з Афганістану.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг також констатував, що можливості урядових сил протистояти талібам були переоцінені.

Президент Франції Еммануель Макрон висловив побоювання щодо того, що Афганістан стане постачальником нелегальних мігрантів і «притулком для терористів» під владою талібів.

Читайте також: В Європі опрацьовують різні сценарії зважаючи на небезпеку міграційного тиску з Афганістану

15 серпня таліби увійшли до Кабула, і президент Афганістану Ашраф Гані залишив країну. Перед цим протягом менш ніж двох тижнів «Талібан» узяв під контроль більшу частину провінцій Афганістану. Прогнози американської розвідки щодо того, що афганський уряд може протриматися в Кабулі від 30 до 90 днів не виправдалися. Попередні розрахунки давали уряду від 6 до 12 місяців після виведення американського контингенту.

Центром опору талібам знову стала провінція Панджшер на півночі країни. Керівництво взяли на себе віце-президент Афганістану Амрулла Салех і син легендарного командира моджахедів Ахмад Масуд.

Детальніше про наслідки дій Вашингтона і дестабілізації в регіоні - в статті Миколи Замікули «Що залишиться в Афганістані після виведення американських військ?», а також у матеріалі Олексія Їжака «Трагедія Афганістану: «Талібан» прийшов» для читачів ZN.UA.