UA / RU
Підтримати ZN.ua

Азербайджан погодився відкрити Лачинський коридор до Нагірного Карабаху

Цей крок відбувається після майже двох місяців майже повної блокади та попереджень про «геноцид».

Азербайджан погодився відкрити єдину автомагістраль, що з’єднує Вірменію з Нагірним Карабахом, повідомляє POLITICO із посиланням на азербайджанського високопосадовця.

Ця новина з’явилася після того, як влада контрольованого етнічними вірменами ексклаву  всередині міжнародно визнаних кордонів Азербайджану оголосила, що прийматиме гуманітарні вантажі від російського Червоного Хреста альтернативною дорогою з Агдама, всередині контрольованої урядом Азербайджану території.

За словами Хікмета Гаджієва, зовнішньополітичного радника президента Азербайджану Ільхама Алієва, Азербайджан в якості  жесту доброї волі погодився  забезпечити одночасне відкриття так званого Лачинського коридору для вантажів МКЧХ. Дорога з'єднує гірську територію з Вірменією. 

За його словами, це відкриє шлях до окремої угоди про дозвіл проходу з Вірменії. 

«У пункті пропуску «Лачин» необхідно дотримуватись митно-прикордонного режиму Азербайджану», — додав він.

Упродовж майже двох місяців гуманітарні організації, зокрема і Червоний Хрест, заявляли, що попри угоду 2020 року про припинення вогню між сторонами, не можуть транспортувати продовольство та паливо до Нагірного Карабаху.

 У зв’язку із вичерпанням запасів, місцеві вірмени кажуть, що в регіоні розгортається гуманітарна криза, а колишній головний прокурор Міжнародного кримінального суду Луїс Морено Окампо минулого місяця опублікував звіт, в якому попередив, що відбувається «геноцид» .

І США, і ЄС закликали Азербайджан відновити Лачинський коридор. Баку, у свою чергу,  заперечує, що організовує блокаду, і наполягає на тому, що карабаські вірмени повинні приймати гуманітарні постачання з Азербайджану.

Араїк Арутюнян, колишній фактичний президент невизнаної Нагірно-Карабахської Республіки, у липні заявляв POLITICO, що відмовиться прийняти поставки, незважаючи на погіршення гуманітарної ситуації, оскільки «саме Азербайджан створив цю кризу і не може бути її вирішенням».

Арутюнян, який через триваючу кризу пішов у відставку минулого місяця, мав бути замінений у суботу на президентських виборах. Однак, за словами Гаджиєва, фіктивні вибори є серйозним ударом і не сприяють конструктивному вирішенню ситуації.

Читайте також: Кінець конфлікту в Карабаху? Реакція Європи на спробу порозуміння між Вірменією та Азербайджаном

Натомість він повторив заклик азербайджанського уряду до карабаських вірмен скласти зброю та визнати, що  владою в регіоні є Азербайджан.

«Це єдиний шлях до тривалого миру, де вірменські та азербайджанські мешканці Карабаху зможуть жити та співіснувати», — наголосив він.

У МЗС України заявили, що Київ не визнає так званих «президентських виборів» на території самопроголошеного Карабаху. України підтвердила підтримку суверенітету і територіальній цілісності Азербайджанської Республіки в її міжнародно визнаних кордонах та виступає за врегулювання карабаського конфлікту політико-дипломатичним шляхом.