UA / RU
Підтримати ZN.ua

Авраамський мирний договір: про що йдеться в 12 пунктах угоди між Ізраїлем та ОАЕ

Угоду названо на честь трьох авраамічних релігій, які з'явилися на території теперішнього Ізраїлю та навколишніх землях

Авраамська мирна угода (Abraham Accord) між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Ізраїлем, підписана напередодні в Білому домі, являє собою мирний договір, що встановлює повноцінні відносини між двома країнами.

Таким чином, ОАЕ стали третьою арабською країною після Єгипту в 1979 році і Йорданії в 1994 році, яка офіційно погодилася нормалізувати свої відносини з Ізраїлем. ОАЕ також стали першою країною Перської затоки, яка зробила це.

Документ закладає основу для дипломатичних, економічних та інших зв'язків між Ізраїлем і двома сусідами по Перській затоці.

Спочатку Білий дім намагався врегулювати ізраїльсько-палестинський конфлікт за допомогою "угоди століття", але палестинці не увійшли в число підписантів.

Ані Бахрейн, ані Об'єднані Арабські Емірати не були в стані війни з Ізраїлем. Країни спокійно працювали разом в протистоянні Ірану.

Авраамська угода, текст якої опубліковано на сторінці Білого дому, містить ключові області, що представляють взаємний інтерес, і спирається на раніше досягнуті домовленості з арабськими країнами. Документ показує, про що країни домовилися 13 серпня, коли було вперше оголошено про укладення угоди.

В договорі докладно йдеться про те, як виглядатиму нормалізація відносин.

Толерантність і міжконфесійне співіснування згадуються в самому початку тексту. Зв'язки будуть розвиватися шляхом створення посольств і співпраці в охороні здоров'я, інноваціях, авіації, навколишньому середовищу та енергетиці.

У тексті також зроблений акцент на протидію екстремізму і запуску спільно з США "стратегічного порядку денного для Близького Сходу".

В угоді підкреслюється важливість досягнення миру між ізраїльтянами та палестинцями шляхом переговорів, а також необхідність реалізації їх цілей і прагнень. Однак в тексті не згадуються ключові питання у відносинах між палестинцями та ізраїльтянами, такі як статус комплексу мечеті Аль-Акса в Єрусалимі.

У документі йдеться про раніше укладені Ізраїлем мирні договори з Йорданією та Єгиптом.

Є пункт, що стосується безпеки, в якому ОАЕ та Ізраїль домовляються запобігати будь-яким "терористичним або ворожим діям" один проти одного.

Згадується і Статут ООН, і важливість того, щоб не підривати будь-які багатосторонні зобов'язання, взяті кожною із країн, або будь-які інші зобов'язання, які вони могли б взяти на себе у зв'язку з договорами з іншими країнами.

Угода буде зареєстровано в ООН і, однак, має бути юридично ратифіковано як ОАЕ, так і Ізраїлем.

Сторони також зобов'язалися вживати заходів або скасувати будь-яке законодавство, щоб угода запрацювала. Будь-які спори, які можуть виникнути, вирішуватимуть в арбітражі.

Документ підписали прем'єр Ізраїлю Бенджамін Нетаньяху, міністр закордонних справ і міжнародного співробітництва ОАЕ Абдулла бін Заїд Аль Нахайян. Свідком, який також поставив свій підпис на документі, став президент США Дональд Трамп.

Примітно, що під договором поставили три дати: 26 елула 5780 року за єврейським календарем; 27 мухаррама 1442 року за ісламським календарем. Обидві дати відповідають 15 вересня 2020 року григоріанським календарем, яка також є в документі.