Спеціальний доповідач ООН щодо позасудових страт Агнес Калламард звинуватила Іран у брехні щодо розслідування причин авіатрощі українського лайнера в січні минулого року.
Вона оприлюднила результати розслідування трагедії і сказала, що іранське пояснення того, що пішло не так, має безліч протиріч.
«Найбільше турбує те, що пояснення іранської влади щодо допущеної помилки або помилок не складаються», - сказала вона журналістам.
За її словами, іранська версія подій «сповнена протиріч. Їм суперечать факти, технічні оцінки багатьох експертів».
«Чому Іран бреше? Тому що іншого терміна немає», - сказав Калламард, передає AFP.
Вона процитувала заяву Ірану про «візуальне наближення» літака і «інструкції по радіолокаційним системам».
Калламард сказала, що Іран не зміг пояснити, як його військові могли зробити таку величезну помилку, як збити пасажирський літак.
За її словами, відповідно до міжнародного права можливо «вбити помилково» і що судова практика визначає, чи була помилка здійснена навмисно.
«Я прийшла до висновку, що з точки зору міжнародного права помилка не є захистом для Ірану», - сказала Калламард.
Вона зазначила, що Іран не відповів на питання, які вона задавала в рамках свого розслідування.
Напруга у відносинах між Іраном і США різко зростала під час аварії українського лайнера. ППО Ірану перебували в стані підвищеної готовності до контратаки США після того, як Тегеран випустив ракети по військовій базі в Іраку, яка використовувалася силами США.
Ці ракети були випущені у відповідь на вбивство генерала Касема Сулеймані, який очолював підрозділ іноземних операцій Корпусу вартових ісламської революції, в результаті удару американського безпілотника біля міжнародного аеропорту Багдада.
8 січня 2020 роки рейс PS752 Міжнародних авіаліній України зазнав аварії незабаром після вильоту зі столиці Ірану Тегерана, в результаті чого загинули всі 176 чоловік на борту, в тому числі 55 канадців. Ісламська республіка через три дня визнала, що її сили помилково збили який летів до Києва літак Boeing 737-800 після запуску двох ракет.
Україна очікує від Ірану прозорого та об'єктивного розслідування катастрофи літака МАУ і справедливого покарання винуватців трагедії. Деталі читайте в статті Євгена Єніна "Трагедія рейсу PS752. Рік по тому" для читачів ZN.UA.