UA / RU
Підтримати ZN.ua

Атака дронів: що відомо про невдалий замах на президента Венесуели

Вперше в історії на главу держави здійснили напад за допомогою безпілотників

В Каракасі відбувся невдалий замах на президента Венесуели Ніколаса Мадуро.

4 серпня під час звернення президента до армії з нагоди 81-ї річниці створення національної гвардії його спробували атакувати кілька безпілотників. Поруч на трибуні також перебували перша леді, глави МВС і Конституційного суду. Все це транслювалося в прямому ефірі національного телебачення Венесуели.

DT.UA зібрала все, що відомо про замах на Ніколаса Мадуро.

Момент нападу

На кадрах телевізійної трансляції видно, як Мадуро і особи, які стоять поруч з ним, раптово дивляться вгору, потім сигнал переривається. Через деякий час військовослужбовці починають в паніці тікати.

Два безпілотника з вибухівкою повинні були вибухнути над і перед Мадуро, проте один БПЛА врізався в житловий будинок, а другий збили солдати. У кожному з ПБЛА було по кілограму вибухівки C-4. За даними міністра інформації Венесуели Хорхе Родрігеса, поранення отримали семеро військовослужбовців національної гвардії.

Напад на главу держави за допомогою безпілотників став першим в історії таким замахом.

Вороги Венесуели

Виступаючи по національному телебаченню, Мадуро повідомив, що "атакував літаючий апарат". Спочатку він подумав, що це могла бути піротехніка. Але після він почув другій вибух. Потім охоронці вивели його з заходу, накривши чорними щитами.

"Це була спроба вбити мене", - сказав він.

Влада Венесуели вже звинуватили праві організації, США і президента Колумбії у цьому нападі. Міністр оборони Венесуели Владімір Падріні Лопес, виступаючи на державному телебаченні у неділю, сказав, що нападники хотіли "обезголовити вище керівництво країни" разом з Мадуро.

Радник з національної безпеки США Джон Болтон відповів, що його країна непричетна до замаху. "Я можу сказати однозначно, що США не брали участь у цьому нападі", - сказав Болтон в ефірі Fox News.

Президент Колумбії натякнув на те, що напад стався через економічні показники в країні, де рівень інфляції досяг одного мільйона відсотків.

"Вісім років тому ми домовилися з Чавесом і Мадуро про те, що саме історія покаже, яка економічна система буде кращою. У Колумбії інфляція за рік – 3,12%, у Венесуелі інфляція за 12 місяців: 1 млн.%. Все ясно", - написав Хуан Мануель Сантос в Twitter після замаху.

Уряд Венесуели регулярно звинувачує активістів опозиції у змові з метою нападу і повалення Мадуро. Це не перша атака на президента Венесуели.

Ймовірна причина замаху

Невдалий замах відбувся на тлі погіршення економічної і гуманітарної кризиб і все більшій ізоляції режиму Мадуро з боку інших країн. Режим санкцій США проти Венесуели все сильніше б'є по економіці країни, політичне керівництво Венесуели обмежено у пересуванні за межами країни, а саму владу в Каракасі називають "режимом", передає CBS News.

Мадуро і його союзники назвали напад прямим доказом "міжнародної змови для повалення соціалістичного управління", а також підкреслили, що реакція армії на інцидент показала лояльність президенту. Але аналітики заявили, що кадри прямого ефіру, де розбігаються навчені військові показує зворотне. "Бачачи, як навчені солдати бігли в явній паніці перед вибухом, сильно контрастує з ідеєю повного контролю і лояльності сил безпеки, якими пишається Мадуро, - заявила інвестиційна фірма Torino Capital в Нью-Йорку.

Відповідальність за напад

Невідома група, яка назвала себе "Солдатами в футболках", взяла на себе відповідальність за напад. Вони заявили, що планували вбити президента з допомогою безпілотників, але військові збили їх. "Сьогодні це не увінчалося успіхом, але це всього лише питання часу", - йдеться в повідомленні групи в Twitter.

Це повідомлення непідтверджене. Організація не відповіла на повідомлення агентства Associated Press.

Арешти

За обвинуваченням у замаху на Мадуро правоохоронні органи країни затримали шістьох підозрюваних. За словами міністра внутрішніх справ Нестора Ревероля, двоє з них до цього вже брали участь в антиурядових виступах, при цьому називаючи затриманих "терористами" та "найманцями".

Також поліція провела кілька рейдів у готелях і заарештувала кілька автомобілів. Крім того, затримано 11 журналістів місцевих, іспанських і аргентинських ЗМІ.

20 травня у Венесуелі відбулися дострокові вибори президента країни. ЦВК країни оголосила про впевнену перемогу чинного президента Ніколаса Мадуро, якому вдалося отримати 68% голосів на тлі вкрай низької явки.

Виборам передували масові протести, учасники яких звинувачували президента країни в ігноруванні законів, взяття під варту політичних опонентів, а також в економічних проблемах країни.

Віце-президент США Майк Пенс назвав вибори шахрайством, а в Держдепартаменті заявили, що не збираються визнавати їх легітимність.

Детальніше про поглиблення економічної кризи у Венесуелі читайте в статті "Венесуела: час мадуріанського правління добігає кінця" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".