UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ассанжа заарештували за запитом США — Скотленд-Ярд

Суд розгляне прохання США про екстрадицію. Ассанжу в США може загрожувати смертна кара.

Засновник WikiLeaks Джуліан Ассанж був заарештований 11 квітня в Лондоні за запитом США, заявив Скотленд-Ярд. Суд розгляне прохання США про екстрадицію. Американська влада поки офіційно не підтверджувала, що Ассанжу пред'явлені звинувачення в США.

Влада Еквадору позбавили Ассанжа притулку в посольстві в Лондоні, де він проживав протягом майже семи років. Британська поліція затримала його в четвер. Приводом для затримання стала неявка Ассанжа на засідання суду в 2012 році.

Президент Еквадору Ленін Мореро сказав, що його не екстрадують в країну, де йому можуть загрожувати тортури або смертна кара - зокрема, до США. Він розповів, що отримав відповідні гарантії від Великої Британії, перш ніж позбавити Ассанжа політичного притулку.

У 2012 році британський суд ухвалив рішення екстрадувати Джуліана Ассанжа до Швеції, де його звинувачували в зґвалтуванні і сексуальних домаганнях. Ассанж, який перебував під підпискою про невиїзд, сховався в посольстві Еквадору в Лондоні. Засновник Wikileaks побоюється, що Швеція передасть його США - там його звинувачують у розголошенні секретних даних. У травні 2017 року Швеція припинила розслідування справи Ассанжа. Однак Велика Британія заявила, що накладе арешт Ассанжа за порушення умов звільнення під заставу.

Прокуратура Швеції в четвер заявила, що не має наміру домагатися екстрадиції Ассанжа. У його компанії WikiLeaks стверджують, що, незважаючи на обіцянки Морено, Ассанжа готуються екстрадувати до США.

Читайте також: Засновника WikiLeaks Ассанжа не екстрадують з Британії до США

Сайт WikiLeaks, заснований Ассанжем, привернув до себе увагу в 2010 році після публікації відеозапису удару американських вертольотів в Багдаді - в результаті удару в 2007 році загинули мирні жителі і кілька іракських журналістів. З 2010 по 2012 рік сайт регулярно публікував витоки урядових документів - досьє про військові операції в Іраку і Афганістані, дипломатичну пошту США, секретні документи про ув'язнених американської в'язниці в Гуантанамо. У 2016 році WikiLeaks став джерелом публікації документів Демократичної партії США, вкрадених хакерами в ході передвиборної кампанії, у зв'язку з чим ресурс звинувачували у співпраці з російськими хакерами, які зламали сервер.