UA / RU
Підтримати ZN.ua

Асад співпрацює з "Ісламською державою" в енергетиці – FT

Сирійський президент і терористи допомагають один одному з електрозабезпеченням.

Після чотирьох років кровопролитної війни Ахмед думав, що нарешті трохи відпочине від неї, коли йому запропонували роботу в Національній газовій компанії 3. А потім його познайомили з новим керівництвом – бойовиками "Ісламської держави".

За 80 доларів на місяць 25-річний випускник інженерного факультету провів кошмарний рік на газопереробному заводі "Тувеінан". Це підприємство і ще кілька інших стали спільною справою президента Башара Асада і ісламських терористів, які проти нього ж воюють.

Про це сьогодні повідомляє Financial Times. Газопереробний завод "Тувеінан" розташований неподалік військової бази, де терористи "Ісламської держави" відрізали голови сирійським солдатам і вивісили їх на списах.

"Це було страшно, але я не міг нічого вдіяти", - сказав Ахмед в телефонній розмові з Financial Times.

Він пояснив, що робота на заводі, підконтрольному терористам, - це одна із небагатьох можливостей працевлаштування в охопленій війною Сирії.

"Ісламська держава" і режим Асада лишаються ворогами на полі бою. Але на газовий родовищах, які потрібні для генерування електроенергії, вони стали союзниками. 90% електрозабезпечення в Сирії здійснюється за рахунок електростанцій, які працюють на газу. Терористи захопили такі підприємства, але персонал, здатний ними керувати, є у режиму Асада. Таким чином, сторони домовилися про співпрацю, оскільки і терористи, і президент сильно залежать від безперебійного постачання енергії.

Сирійські активісти і західні чиновники неодноразово звинувачували режим в укладанні таємних угод з "Ісламською державою" щодо нафти і пального, оскільки бойовики контролюють фактично всі нафтопереробні заводи. Однак співпраця ворогів у області газу ще тісніша.

Журналісти Financial Times провели розмови з кількома десятками працівників енергетичної сфери в Сирії і встановили, що угоди між Асадом і терористами здебільшого не передбачають сплату якихось коштів один одному. Йдеться більше про обмін цінними послугами. В цей же час, бізнес ніяк не наблизив сторони до перемир'я. Терористи і армія Асада атакують один одного.

Однак деякі співрозмовники видання сказали, що війна між ними – це лише спосіб здобути сильнішу позицію у співпраці.

"Краще думати про це як про тактичні маневри для покращення становища. Це такі собі переговори у стилі чиказької мафії 1920-х років. Вони воюють і вбивають, щоб змінити на свою користь угоду, але угода не скасовується", - сказав власник однієї з енергетичних компаній Сирії, ім'я якого не називається з міркувань безпеки.

3 жовтня стало відомо, що бойовики "Ісламської держави" захопили газове родовище в Сирії. Терористи в соцмережах розмістили фотографії, на яких видно, як над родовищем "Джахар" піднімається прапор угруповання.

Нагадаємо, 30 жовтня, угруповання "Ісламська держава" заявило, що взяло під свій контроль три газові свердловини в районі Шаэр. Крім цього, під контролем радикалів знаходиться кілька сирійських нафтопроводів.

Відзначимо, що офіційні особи західних країн називають ІГ найбагатшим терористичним угрупуванням в історії, яке заробляє на продажу нафти близько $ 2 млн на день. Нафту вони продають сирійському режиму і в Туреччину за ціною всього лише $ 30 за барель.