UA / RU
Підтримати ZN.ua

Апокаліптичні прогнози про успіхи популістів і "екзіти" були передчасними – експерт

Прогнози 2016 року, подібно прогнозам Френсіса Фукуями про "кінець історії", виявилися неточними.

Ультраправі популісти Герта Вілдерса не отримали прогнозованої перемоги на виборах у Нідерландах, поступившись "Народній партії за свободу і демократію" прем'єра Марка Рютте. Успіхи євроскептиків-популістів від Франції, де в найбільш вірогідним кандидатом у президенти є ліберальний Еммануель Макрон, до Німеччини, де "Альтернатива для Німеччини" падає в рейтингах, виявилися переоціненими. Про це у своїй статті для ZN.UA пише експерт інституту Євро-Атлантичного співробітництва Костянтин Федоренко.

Експерт зазначає, що Апокаліптичні прогнози 2016 року дуже нагадували знамениті прогнози Френсіса Фукуями про "кінець історії" кінця 80-х - початку 90-х років. Тоді Фукуяма, натхненний перебудовою, "оксамитовими революціями" і крахом соціалізму, затверджував, що численні фактори приведуть до перемоги ліберальної демократії в планетарному масштабі. У 2016 році численні прогнозисти, ґрунтуючись на таких подіях, як Brexit і перемога Трампа, а також на зростанні евроскептических настроїв у багатьох країнах, стверджували: наш світ чекає ера піднесення націоналізму і конфліктності в міжнародних відносинах, ЄС ослабне, а національні держави повернуть собі силу.

"І в тому, і в іншому випадку була здійснена помилкова екстраполяція на підставі обмеженої кількості даних. Буквально за останні місяці - з різних причин, але, на думку деяких експертів, зокрема, у зв'язку з тривожними діями Трампа на посаді президента - рейтинги правих в європейських країнах похитнулися. Звичайно, не можна виключати нового підйому. Але події останніх місяців показують, що передбачення радикальних змін в європейській політиці і швидкого параду нових "екзитів" були передчасними. Та й за останні роки нам вже знайомий приклад паніки експертів з приводу майбутнього краху єдиної Європи, який закінчився нічим - грецький референдум 2015 року, за підсумками якого уряд повинен був відмовитися від жорстких умов кредиторів, що могло закінчитися виходом Греції із зони євро. У підсумку, після тиску з боку європейців, цього вдалося уникнути несподівано легко", – пише Федоренко.

Детальніше про перспективи євроскептиків читайте у статті Костянтина Федоренко "Не-Апокаліпсис, або Феномен європейського скептицизму" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".