UA / RU
Підтримати ZN.ua

Антикорупційні протести в Росії: головне

Мітинг пройшов у більш ніж 80 містах Росії.

© Новая Газета
У Росії пройшли масштабні протести антикорупційні
У Росії пройшли масштабні протести антикорупційні
© Наіль Фаттахов / Znak
Російська молодь не боїться репресій, тому що не відчувала їх досі.
© Вадим Фролов / Медуза
Протести в Росії можуть означати, що Путіну буде не так просто провести свою "коронацію", як він планував.
© Вадим Фролов / Медуза
Багато великих російських ЗМІ воліють не помічати масових затримань в містах РФ
© Максим Кімерлінг / Коммерсантъ
Перм
© Олександр Мірідонов/Коммерсантъ
Російська опозиція почала видавати бажане за дійсне і будувати прогнози на історичних паралелях
© Марат Хамматов / Tomsk.ru
Активісти розповідають молодим росіянам про права людини під час спеціальних молодіжних таборів.
© Марат Хамматов / Tomsk.ru
Російську молодь почали хвилювати економічні проблеми.
© Микола Хижняк / Югополіс
Ні Кремль, ні опозиція точно не знають настроїв молоді.
© Яромир Романов / Znak
Демонстрантам в Росії бракує надійного лідера.
© Владислав Лоншаков / Коммерсантъ
Єкатеринбург

26 березня в Москві відбувся антикорупційний мітинг, в якому взяли участь більше 20 тисяч чоловік. Мітинги супроводжувався масовою протидією поліції і призвів до затримань більш ніж тисячі людей.

Що сталося?

26 березня у великих містах Росії пройшли антикорупційні акції протесту, причиною яких стало розслідування громадської організації Фонд боротьби з корупцією проти прем'єр-міністра Дмитра Медведєва. У Москві на акції протесту вийшли, за різними оцінками, від 10 до 30 тисяч осіб, в Санкт-Петербурзі в акції взяли участь від 5 до 10 тисяч. Багатотисячні акції пройшли у багатьох великих містах Росії. Усього акції протесту пройшли у 80 російських містах.

Головні вимоги протестувальників були пов'язані з боротьбою з корупцією і залучення до відповідальності Дмитра Медведєва. Звучали також заклики Медведєва відправити у відставку.

Масові затримання

У Більшості міст акції протесту не були узгоджені з владою і супроводжувалися протидією поліції. В одній Москві на мітингу затримали 1030 осіб, 120 з яких залишаються у відділеннях міліції. Серед затриманих також є неповнолітні, які склали відчутну частку в протестах.

Частині протестуючих вже пред'явили звинувачення. У Москві, за напад на поліцейського і нанесення йому тілесних ушкоджень, проти протестувальника відкрили кримінальну справу. Також кримінальну справу було відкрито проти одного з учасників протесту в Волгограді, теж за напад на поліцейського.

Фонд боротьби з корупцією

Ініціатора мітингів Олексія Навального було затримано через 20 хвилин після початку мітингів. Російський опозиціонер провів ніч у відділку поліції. 27 березня Навального доставили до Тверського районного суду Москви, де опозиціонеру можуть дати 15 діб адміністративного арешту. У багатьох містах організатори місцевих протестів були затримані ще до початку мітингів.

Читайте також: Кількість затриманих протестувальників у Москві перевищила 900 людей
В той же час, офіс Фонду боротьби з корупцією, розслідування якого призвело до початку протестів, був повністю опечатаний, а правоохоронні органи проводять вилучення техніки Фонду. У ФБК прокоментували цей жест, зазначивши, що влада хоче вилучити інформацію про нові розслідування з метою перервати їх. Раніше поліція затримала всіх членів ФБК, включно з тими, які не брали участь в акціях протестів.

Реакція на протести

Російські федеральні ЗМІ здебільшого проігнорували акції протестів, не включивши їх у випуски новин. Інформаційні агентства "ТАСС" та "РИА новости" практично не писали про акції протесту в Москві та інших містах, а також не виставляли новини про ці події на своїх головних сторінках. Мало згадували про протести і сайти телевізійних каналів Росії, з деякими винятками, в числі яких канал "Дождь". При цьому Роскомнадзор закликав ЗМІ "об'єктивно інформувати" про акції протесту, не забуваючи нагадувати, що вони "несуть загрозу громадській безпеці".

Прем'єр-міністр Дмитро Медведєв, який став головною мішенню протестувальників, зазначив, що день протестів він провів добре, катаючись на лижах.

Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков назвав антикорупційні акції, які пройшли 26 березня у багатьох великих російських містах, "провокацією". Пєсков сказав, що поважає право людей на висловлення своєї позиції, однак засуджує тих, хто спровокував "порушення закону".

У той же час, Державний департамент США засудив дії російського уряду і закликав негайно звільнити всіх мирних демонстрантів. Представники Євросоюзу також висловили вимогу негайно випустити всіх учасників акцій протесту.