Ракетний удар США по базі Шайрат в Сирії показали, що перспектива дружби між Дональдом Трампом і Володимиром Путіним може виявитися не найбільшим ризиком для світу. З часом більш правдоподібним здається те, що два егоцентричні лідери почнуть конфліктувати між собою.
Про це на сторінках Gazeta Wyborcza пише оглядач Вацлав Радзівінович.
"В ночі з четверга на п'ятницю президент Трамп повністю зруйнував репутацію Путіна як найбільшого міжнародного хулігана, який може забрати все, що захоче. А ця репутація, власне, була головним нашим козирем в міжнародній політиці", - так оцінила американський ракетний удяр оглядач "Эхо Москвы" Юлія Латиніна.
Радзівінович зауважує, що вона не єдина, хто так вважає. Оглядачі, які стежать за російською політиикою, чекають, що тепер Кремль почне боротьбу проти Білого дому за титул "першого хлопця на селі". І від цього стає моторошно.
"Ну от і все. Залишки передвиборчого тумну розвіялися", - написав на своїй сторінці в Facebook російський прем'єр-міністр Дмитро Медведєв, нагадуючи про хвилю "трампоманії", яка охопила Росію ще не так давно. За його словами, обстрілявши сирійську базу, США підійшли "до межі збройного протистояння з Росією".
Москва також оголосила, що призупиняє коордианцію з США в питанні авіаударів на сирійській території. На думку оглядача, після цього лишається "лише чекати, хто вистрілить першим".
Росія також обіцяє посилити протиповітряну оборону Сирії і передати їй більш сучасні радіолокаційні системи. На це Ізраїль не буде дивитися, склавши руки. Його літаки вже кілька разів бомбардували позиції "Хезболи", яка воює на боці режиму Башара Асада, а отже перебуває в союзі з Росією. Сирійці намагалися збивати ізраїльські літаки. Але Ізраїль пригрозив, що якщо це повториться, він буде знищувати тих, хто обстрілює його бомбардувальники.
В Москві оглядачі підкреслюють, що репутація Путіна як жорсткого гравця постраждала, тому що йому забракло сміливості. За дві години до ракетного удару по Шайрату американці попередили його, що збираються випустити своїй "томагавки". Але російський президент ненаважився віддати наказ своїм військовим у Сирії готуватися до перехоплення американських ракет. На сирійській території розміщені російські комплекси С-300 і С-400, але вони так і лишилися незастосованими.
Зараз російські генерали пояснюють, що ракетні системи в Сирії потрібні лише для захисту російських сил. Але раніше у Москві говорили інше. Приміром, прес-секретар російського МЗС Марія Захарова відкрито заявляла, що Росія розгорнула над Сирією "парасольку" з метою захистити сирійські військові бази від американської атаки. Але Путін так і не наважився захистити свого союзника.
Тепер, як повідомляють російські ЗМІ, російський президент відмовляється зустрічатися з Держсекретарем США Рекосом Тіллерсоном, який в середу прибуде в Москву. З ним зустрінеться лише голова МЗС Сергій Лавров. У свою чергу, голова американської дипломатії везе в Росію "ультиматум": або Москва приборкає Асада, або конфронтація з Вашингтоном може загостритися.
Нагадаємо, 7 квітня в совенных кораблів США були випущені 59 ракет по авіабазі урядових військ Сирії у провінції Хомс. Ракетний удар є відповіддю на хімічну атаку в сирійській провінції Ідліб.
Читайте про політичні наслідки американської акції в Сирії в статті Олексія Коваля "Трамп пориває з доктриною невтручання" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".