Щойно в 3 відновилися бої, як заклики озброїти Україну почали знову звучати в Конгресі США. Разом з тим, ідея передачі летальної зброї Києву має суттєві недоліки.
Про це на сторінках National Interest пише колишній радник Держдепартаменту США Пол Сандерс. Він нагадує, що прихильники передачі Україні протитанкової зброї і іншого озброєння вважають, що так українська армія зможе вбити більше російських солдатів, які воюють проти них в Донбасі. І оскільки президент Володимир Путін заперечує присутність російської армії на Сході України, йому доводиться докладати зусиль, щоб приховати загибель російських солдатів. Якщо вбити багато військових з Росії, це повинно збільшити тиск на Кремль і змусити його відкликати сили зі Сходу України.
З одного боку, такий підхід здається цілком логічним. Однак з іншого – він ігнорує фундаментальну реальність військової політики, про яку американці знають, як ніхто інший: кількість загиблих у боях солдатів не така важлива, як те, заради чого вони загинули.
Автор нагадує, що більшість американців підтримували війни в Афганістані і Іраку, коли метою було розбити Талібан і не дозволити режиму Садама Хусейна застосовувати хімічну зброю. І поки американські війська виявляли сховища зі зброєю масового знищення в Іраку, американці з розумінням ставилися до втрат, які були необхідні для досягнення поставлених цілей. Невдоволення бойовими діями на Близькому Сході з'явилося тоді, коли цілі стали іншими, а в світі почалася фінансова криза.
Американці добре знають про цей "життєвий факт" у своїй країні. Але чомусь їхні представники в Конгресі і деяких ЗМІ впевнені, що президент, який хоче війни може відмовитися від своїх намірів.
Коли уряд США мав серйозний вплив на американську пресу в часи Другої світової війни, Вашингтон проводив цілу кампанію і знімав пропагандистські фільми, щоб пояснити громадськості, навіщо йти на війну. Цей історичний факт також пов'язаний із ситуацією щодо України. Тому що, якщо у Вашингтоні і Києві оголосять, що українські солдати отримають американську зброю для того, щоб більше вбити російських солдатів в Донбасі, в Росії громадська думка буде протилежною.
Російська пропаганда зробить війну проти України популярною серед населення, виправдавши вторгнення в сусідню країну "необхідністю" допомогти сепаратистам боротися проти агресивних "маріонеток" США в Києві. Також передача озброєння може стати для росіян підтвердженням перебільшень, які озвучує їхній уряд про амбіції Америки щодо України і наміри "поставити Росію на коліна", скинувши її уряд. Все це може призвести до того, що росіяни перестануть зважати на загибель російських солдатів в Донбасі.
Автор пише, що ідея стримування Росії за допомогою передачі озброєння Україні "абсурдна". Також він зауважує, що поки Кремль заперечує участь російських солдатів у війні в Донбасі, телебачення широко обговорює допомогою їхньої країни бойовикам. Якщо Кремль дійсно захоче приховати свою участь у війні, то він почне із обмеження таких розмов. Російські заперечення розраховані на зовнішній світ, але всередині країни до цього ставляться з розумінням.
Враховуючи, що громадськість у Росії знає про участь своєї армії у війні, відправка зброї Україні може підштовхнути Москву до ескалації. Зокрема, Путіну може стати легше почати бомбардувати і обстрілювати українську територію з російської. Видання New York Times писало, що Конгрес США посилює тиск на Обаму, вимагаючи надати Україні летальну зброю.
У Сенаті внесли поправки в оборонний бюджет для військової підтримки України, де йдеться про надання країні мінометів, гранатометів і боєприпасів у боротьбі з проросійськими бойовиками. Запропоновані законодавцями умови також не дозволять адміністрації витратити більше половини 300 мільйонів доларів, виділених на допомогу Україні, якщо 20% цієї допомоги не буде зарезервовано під наступальна зброя. А поки у Вашингтоні вагаються, що потік зброї і бойовиків з Росії у Донбас триває. Про це свідчать дані ООН.