UA / RU
Підтримати ZN.ua

Активність Ірану зі збагачення урану залишається високою — МАГАТЕ

Темпи збагачення швидші, ніж потрібно для виробництва ядерної енергії.

Іран продовжує збагачувати уран набагато більше, ніж потрібно для комерційного використання ядерної енергії, незважаючи на тиск з боку ООН, щоб зупинити це, заявив у понеділок глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі, додавши, що наступного місяця планує відвідати Тегеран.

В інтерв'ю агентству Reuters після того, як він поінформував міністрів закордонних справ ЄС з цього питання, глава ядерного наглядового органу ООН заявив, що, хоча темпи збагачення урану дещо сповільнилися з кінця минулого року, Іран все ще збагачує його з підвищеною швидкістю — близько семи кілограмів урану 60% чистоти на місяць.

Збагачення до 60% наближає уран до збройового рівня і не є необхідним для комерційного використання у виробництві ядерної енергії. Іран заперечує, що прагне отримати ядерну зброю, але жодна інша держава не збагачувала уран до такого рівня, не виробляючи його.

Читайте також: У США та союзників залишилося небагато шляхів для стримування ядерної програми Ірану — Reuters

Згідно з недійсною угодою 2015 року зі світовими державами, Іран може збагачувати уран лише до 3,67%. Після того, як у 2018 році тодішній президент Дональд Трамп вивів США з цієї угоди і знову запровадив санкції, Іран  вийшов далеко за межі ядерних обмежень, передбачених угодою.

У період з червня по листопад минулого року Іран сповільнив збагачення урану до 3 кг на місяць, але наприкінці року обсяги збагачення знову підскочили до 9 кг.

Збільшення відбулося незабаром після того, як Тегеран заборонив третині основної інспекційної групи МАГАТЕ, включаючи найдосвідченіших, брати участь в узгодженому моніторингу процесу збагачення урану.

«Це уповільнення, прискорення схоже на цикл, який, як на мене, не змінює фундаментальної тенденції —  постійного збільшення запасів високозбагаченого урану», — сказав Гроссі.

Наприкінці 2023 року МАГАТЕ попередило, що Тегеран вже має достатньо матеріалу для виготовлення трьох ядерних бомб, якщо він збагатить матеріал, який зараз знаходиться на рівні 60%, до рівня, що перевищує 60%.

«Останнім часом лунає тривожна риторика, ви могли чути, як високопосадовці в Ірані заявляють, що у них є всі елементи для створення ядерної зброї», — зазначив Гроссі.

За його словами, занепокоєння ще більше зросло через те, що він назвав поточними обставинами на Близькому Сході, маючи на увазі напруженість через війну Ізраїлю з підтримуваним Іраном угрупуванням ХАМАС в Газі.

Перед візитом до Тегерану Гроссі планує полетіти до Москви, де зустрінеться з президентом Росії Владіміром Путіним, щоб обговорити питання Ірану і Близького Сходу, а також України.

Росія підписала угоду 2015 року, відому як Спільний всеосяжний план дій (СВПД), разом із США, Китаєм, Францією, Великою Британією і Німеччиною. Угода зняла санкції з Ірану в обмін на обмеження його ядерної діяльності.

«Росія має відігравати певну роль щодо Ірану. Вона відігравала певну роль у минулому як країна СВПД, і за нинішніх обставин, коли СВПД майже розпався, щось має заповнити цю порожнечу», — наголосив він.