Президента Ірану Махмуда Ахмадінежада ледь не вбила випадкова куля, випадково випущена агентом американських спецслужб, з'ясувалося через сім років після інциденту. Відомий на весь світ богозневажник Америки Ахмадінежад, втім, повівся по-джентльменськи і, на превеликий подив, про це говорити не став. Порушити мовчання вирішили журналіст Марк Амбіндер, в минулому акредитований при Білому домі, і ветеран армії США Д.Б. Грейді, які описали скандальний інцидент у своїй книзі "Глибокий рівень" (Deep State: Inside the Government Secrecy Industry).
Уривок із книги, яка з'явиться у продажу у квітні, наводить The Atlantic. Згідно з даними авторів, небезпечний курйоз стався у вересні 2006 року під час щорічного проведення Генасамблеї ООН у Нью-йорку, куди серед інших прибув президент Ірану. Агент спецслужб США ховав своє гладкоствольну рушницю в автомобіль в кортежі колишнього президента США Джорджа Буша молодшого, як раптом вона випадково вистрілила. Куля полетіла у бік Ахмадінежада, який тоді сідав у свою машину.
"Всі на мить зупинилися. Іранці подивилися на нас, ми подивилися на них. Агент кинувся вибачатися. Ахмадінежад просто відвернувся і сів у машину", - описується у книзі реакція іранського президента.
На наступний день про інцидент доповіли в адміністрацію США у формі службової записки. Як відзначає The Atlantic, в ній було всього три рядки: "Агент спецслужб США випадково вистрілив у президента Ірану Махмуда Ахмадінежада, який сідав у свій автомобіль біля готелю InterContinental". Лаконічність записки була обернено пропорційна тому жаху, який вона вселила в усіх співробітників Білого дому. "Я пам'ятаю, як я закрив очі, коли прочитав це", - сказав неназваний представник адміністрації США.
У Білому домі чудово розуміли, що іранський лідер зможе використати помилку секретної служби у своїх інтересах. На асамблеї ООН, де саме повинні були обговорюватися санкції проти Ірану через атомну програму, Ахмадінежад міг заявити, що США готували замах на нього.
Але, як не дивно, президент жодного разу не згадав про цей випадок. "Це змусило подивитися представників Адміністрації США на Ахмадінежада в новому світлі. Це було доказом того, що він діє стратегічно, і тому обережний", - пише The Atlantic. !zn