США виводять війська з Афганістану, залишаючи країну на межі колапсу. Після падіння Південного В'єтнаму в 1975 році відбулася жорстка дискусія щодо того, хто програв війну у В'єтнамі. Багато американських військових та представників Республіканської партії підписалися на ідею про «ніж у спину», звинувачуючи політиків та засоби масової інформації у тому, що вони перешкоджали збройним силам. Багато лібералів, навпаки, стверджували, що це була війна, яку Сполучені Штати не повинні були вести, тому і не змогли здобути перемогу.
Афганістан ще не втрачено, але активізація руху «Талібан» викликає в США нову дискусію про долю цієї країни. Республіканці, ігноруючи те, що саме колишній президент Дональд Трамп ініціював виведення військ, звинувачують президента Джо Байдена в «новій потенційній катастрофі», пише The Washington Post.
Минулого тижня Байден захистив ідею виведення військ, стверджуючи, що США досягли своїх «цілей», а майбутнє Афганістану залежить від рішень людей цієї країни.
Відставний генерал Герберт МакМастер, радник Трампа з питань національної безпеки, звинуватив ЗМІ у створенні «умов для капітуляції», тоді як журналіст Мехді Хасан стверджує, що «саме первинне вторгнення було помилкою, враховуючи те, що афганців не було на борту жодного з літаків» 11 вересня 2001 року.
Можна припустити, що виведення військ з Афганістану може запам’ятатися як друга велика війна - після В’єтнаму, яку США програли.
Справжня відповідальність стосується політиків та військових - як американських, так і афганських. Багато президентів США допускали одну помилку за іншою. У той час як президент Джордж Буш-молодший прийняв правильне рішення щодо Афганістану, він помилився, повернувшись до війни в Іраку. Барак Обама здійснив «військовий сплеск», який послабив «Талібан». Трамп ініціював виведення військ з Афганістану, але при цьому фактично нічого не вимагав від «Талібану». Байден, замість того, щоб акцентувати увагу на зв’язках талібів з «Аль-Каїдою», все одно продовжив вихід, незважаючи на ймовірність того, що Афганістан знову стане притулком для терористів.
Американські військові не можуть уникнути відповідальності за ситуацію в Афганістані. Збройним силам США не вдалося «створити компетентну афганську армію та поліцію», однак США все ще наголошують на прогресі.
Військові та уряд Афганістану опинилися в програшному становищі. Причинами того, що афганська армія фактично руйнується перед обличчям ворога - так само, як це зробила іракська армія в 2014 році, є невдале керівництво та корупція.
«Погане керівництво привело нас туди, де ми є сьогодні», - сказав колишній міністр фінансів Афганістану.
Навіть зараз, коли ворог практично біля воріт, афганська еліта продовжує сваритись між собою, а не об’єднуватися, щоб врятувати націю.
З огляду на дисфункцію політичного класу в Афганістані, легко просто покинути країну, як це робить зараз Байден, припустивши, що США зробили достатньо, і тепер все залежить від самого Афганістану. У цьому аргументі є логіка, але США все ще несуть відповідальність.
Протягом 20 років Америка інвестувала в Афганістан і укладала угоди з командирами військових команд. Під час цього процесу повноваження зловмисників в Афганістані розширилися, змушуючи афганських військових покладатися на американську підтримку.
Раптове виведення американських повітряних сил стало ударом не лише у військовому, але і в психологічному плані, оскільки США також відкликають підрядників, які утримують афганські літаки. Жителі Афганістану не отримали можливості вирішити те, кого вони хочуть бачити при владі.
Провівши стільки часу в Афганістані, США не можуть уникнути відповідальності за його долю. «Партизани» перемагають не за допомогою прямих бойових дій, а за рахунок перемоги над потужнішим ворогом. Таліби можуть зробити саме це. «Талібан» ще не скинув уряд у Кабулі, але США вже почали відступати. Скоро політики будуть шукати винних у потенційній катастрофі, резюмує видання.
14 квітня президент США Джо Байден заявив про необхідність «покласти край найтривалішій війні Америки» беззаперечним виведенням військ з Афганістану.
Американський військовий контингент має вийти з країни до 11 вересня 2021 року - символічної дати атаки терористів «Аль-Каїди» на вежі Всесвітнього торгового центру. Теракт став найбільшим в історії, за офіційними даними, загинули 2996 людей осіб, понад шість тисяч постраждали.
У відповідь на атаку США посилили заходи безпеки всередині країни і ввели війська в Афганістан, підозрюючи талібів у переховуванні бойовиків «Аль-Каїди». На сьогодні зі 100 тисяч американських військових в Афганістані залишилося близько 3 500, за час місії загинули 2 488 солдатів.
Експерти побоюються, що виведення американських військ з Афганістану дестабілізує ситуацію в регіоні та посилить позиції бойовиків. З іншого боку, виведення військового контингенту дозволить США завершити одну з найбільш затяжних військових кампаній у своїй історії.