Зростання цін на продукти харчування, нестача готівки та невиплата заробітної плати стали нормою в Афганістані після того, як Талібан отримав контроль над країною, пише Financial Times.
Ціни на товари першої необхідності зросли. Місцеві жителі стоять у чергах біля банків та банкоматів. Відколи Талібан прийшов до влади, афганці почали відчувати економічний колапс, який, за словами аналітиків, може призвести до фінансового краху і навіть голоду в країні.
Афганістан, який не має виходу до моря, залежить від імпорту. Зараз країна фактично відрізана від світу: її кордони в основному закриті, а нові ісламістські правителі не мають доступу до заморожених валютних резервів приблизно на 9 млрд доларів.
Країни-донори, включаючи США, та такі групи, як МВФ і Світовий банк, припинили фінансування Афганістану, де іноземна допомога становила понад 40 відсотків валового внутрішнього продукту. Афгані, валюта країни, впала приблизно на 10 відсотків, оскільки фізичні поставки доларів США, які підтримували її вартість, зупинилися.
У Кабулі протестувальники, в тому числі деякі державні службовці, вийшли на вулиці в суботу з вимогою відновити роботу банків і виплатити їм зарплату.
«Існує величезна економічна прогалина. Це викликає паніку», - сказав консультант Міжнародної кризової групи Грем Сміт.
Керівник ринкового відділу Fitch Solutions Анвіта Басу попередила, що валовий внутрішній продукт Афганістану може скоротитися між 10 і 20 відсотками протягом наступних двох років.
«Це приблизний масштаб скорочення економік, які зіштовхнулися з подібним політичним колапсом, таких як Сирія, Ліван і М'янма, для прикладу», - сказала вона, додавши, що гіперінфляцію не можна виключати, якщо валюта продовжуватиме слабшати.
В Афганістані вже спостерігається тривожне зростання цін з перспективою дефіциту товарів у найближчі місяці. Тиск додає сильна посуха, яка може стримувати постачання життєво важливих культур, таких як пшениця.
У Всесвітній продовольчій програмі ООН сказали, що 14 мільйонів афганців або третина населення вже зіштовхнулися з голодом, і зараз важко уявити майбутнє для місцевого населення.
У Гераті, третьому за величиною місті Афганістану, жителі повідомляють, що в магазинах і на ринках зменшується кількість товарів, а ціни зростають. Багато хто побоюється, що криза погіршиться, коли настане зима.
«Бізнесмени покинули Герат, що змушує нас задуматися, як буде продовжуватися торгівля», - каже місцева жителька.
У Бам’яні вартість рослинної олії зросла приблизно на 25 %. Банки в більшості були зачинені відколи як Талібан захопив владу. Деякі банки знову відчинилися перед натовпами людей, які відчайдушно намагаються забрати свої заощадження та отримати необхідні гроші.
Талібан у вихідні обмежив зняття коштів у банку до еквіваленту 200 доларів на тиждень через занепокоєння щодо нестачі готівки. Те, як буде виглядати економіка Афганістану в найближчі місяці, буде залежати від напрямку відносин між талібами та іншими країнами. Співпраця з такими сусідами, як Пакистан та Іран, і навіть із США та Європою, може допомогти відкрити шлях до транскордонної торгівлі та відновлення міжнародної допомоги.
Ісламісти провели переговори з політичними лідерами, які не є талібами, такими як колишній президент Хамід Карзай, піднявши можливість створення більш широкої адміністрації з певним економічним досвідом.
Але нещодавнє рішення про призначення «ветерана» Талібану Мохаммада Ідріса виконувачем обов’язків голови центрального банку без відповідного економічного досвіду припускає, що нова ісламістська влада віддасть пріоритет ідеології замість досвіду.
Талібан намагається представити більш поміркований «образ», ніж тоді, коли угруповання вперше отримало владу у 1990 -х роках із репресивним режимом. Але при цьому вже є свідчення жорстокості талібів.
Деякі західні країни розглядають запровадження санкцій проти країни, що, за словами Сміта, «принесе більше шкоди для простих афганців», ніж для лідерів-ісламістів.
Зараз сотні тисяч афганців знаходяться під загрозою, у тому числі державні службовці, які працювали при попередньому уряді, та представники збройних сил.
Талібан заявив, що продовжить виплачувати зарплати, але багато хто ставиться до цього скептично. Також незрозуміло, чи жінкам буде дозволено продовжувати працювати, оскільки в ООН повідомили, що в деяких провінціях їм наказано залишатися вдома.
«Ви не знаєте, чи варто вам їхати на роботу чи ні, і чи будете ви отримувати заробітну плату»,-сказала жінка, яка працювала лікарем в Гераті.
Один із жителів Кабула сказав, що побоюється того, що країна рухається до «гуманітарної катастрофи».
«Через вакуум влади в Кабулі немає грошей», - додав він.
15 серпня таліби увійшли до Кабула, і президент Афганістану Ашраф Гані залишив країну. Перед цим протягом менш ніж двох тижнів «Талібан» узяв під контроль більшу частину провінцій Афганістану.
Таліби заарештували експрезидента Афганістану Хаміда Карзая, який вів з ними переговори про перехідний уряд, заборонили музику, і заборонили жінкам працювати і навіть з'являтися на вулицях без бурки і без супроводу чоловіка.
Детальніше про наслідки дій Вашингтона і дестабілізації в регіоні — в статтях Миколи Замікули «Що залишиться в Афганістані після виведення американських військ?»і «Перемога «Талібану» в Афганістані: хто програв насправді», а також у матеріалі Олексія Їжака «Трагедія Афганістану: «Талібан» прийшов» для читачів ZN.UA.