Адміністрація президента США Дональда Трампа підтримує позицію Російської Федерації у справі щодо українського транзиту, яка знаходиться на розгляді у Світовій організації торгівлі, пише американське видання Politico.
Український позов проти Росії стосується транзитних обмежень, які Москва наклала на Київ у січні 2016 року, відрізавши українських експортерів від ключових ринків у центральній Азії і на Кавказі.
Незважаючи на підтримку Вашингтона, яка є у Києва в територіальному конфлікті з Москвою, у питанні справи про транзит спостерігається зворушливе єднання двох непримиренних суперників - і США, і Росія наполягають, що у СОТ немає ніяких прав розглядати цю справу.
РФ виправдовує свої дії статтею 21 Загальної угоди про тарифи і торгівлю; стаття дозволяє членам організації порушувати взяті на себе у рамках СОТ зобов'язання, якщо мова йде щодо міркувань національної безпеки.
Адміністрація США, в свою чергу, стверджує, що "спір, який стосується безпеки, має політичний характер і тому лежить за межами компетенції СОТ". Що характерно, точно такий же аргумент Трамп використовує для виправдання введених цієї весни тарифів на сталь і алюміній з Європи.
Тим часом інші члени СОТ, очолювані Канадою, вимагають, щоб країни, що скористалися статтею 21, надавали до СОТ обґрунтування того, чому вони пішли на такий крок.
Як підкреслює видання, рішення панелі СОТ, яке очікується в цьому році, може мати наслідки для низки справ проти США через застосування Трампом мит на сталь і алюміній, так як стосується права організації виносити рішення по справі обмежень, введених з міркувань національної безпеки.
Нагадаємо, Україна програла Росії спір в СОТ щодо обмеження імпорту вагонів і стрілочних переводів. Експерти СОТ визнали правомірною відмову РФ від сертифікації української продукції. Разом з тим, в СОТ назвали неправомірною відмову росіян визнавати сертифікати, видані Білоруссю і Казахстаном.
Також раніше СОТ ухвалила рішення на користь Росії щодо спору, який стосувався мит на нітрат амонію російського виробництва.