UA / RU
Підтримати ZN.ua

Абрамович через переговори України та Росії намагається захистити свою імперію – Washington Post

Зусилля олігарха щодо встановлення миру зазнають краху, навіть якщо це захищає його від санкцій.

Коли сотні українців стояли перед загрозою знищення на оточеному комбінаті “Азовсталь”, російський олігарх Роман Абрамович у квітні повідомив, що “йому вдалося досягти можливого прориву”. Мільярдер сказав владі України, що він зустрічався з диктатором Владіміром Путіним у середині квітня та "досяг розуміння", яке дозволить пораненим солдатам та цивільним, покинути обложену територію в Маріуполі, пише газета The Washington Post з посиланням на джерела.

Але коли українські чиновники попросили подробиці про те, як діяти далі, у Москві промовчали. Росія продовжувала бомбардувати комбінат "Азовсталь" без зупинки, поки ООН та Червоний хрест не домоглися від Путіна окремого зобов'язання дозволити евакуацію деяких цивільних на цьому тижні, повідомили джерела газети. Абрамович не брав участь у цих обговореннях, додали вони, наголосивши, що олігарх не запропонував жодних пояснень щодо зриву передбачуваної угоди.

Абрамович, який сколотив статки на російській нафті і володіє англійським футбольним клубом "Челсі", вже третій місяць виступає посередником між Кремлем і Банковою, зазначає The Washington Post.

На думку американських чиновників та експертів, ця домовленість поки що краще працює для Абрамовича, ніж для народу України. Мирні переговори зайшли в глухий кут на тлі нападів, що продовжуються, і зростаючих доказів російських звірств. Участь Абрамовича у переговорах захистила його від шквалу санкцій, які Сполучені Штати обрушили на російську еліту, кажуть джерела.

"Це свого роду корисна вигадка для Абрамовича, щоб зберегти життя", - сказав Гевін Вайлд, який до 2019 року обіймав посаду директора з Росії в апараті Ради національної безпеки. "Такою мірою, в якій його зусилля щодо ведення переговорів дозволили уникнути санкцій США, я б сказав, що вони безумовно були більш вигідні для нього - і, можливо, навіть для Москви - ніж для України".

Українські чиновники описували свою взаємодію з ним у більш виважених висловлюваннях, кажучи, що обережні і не надто довіряють олігарху з такими зв'язками у Кремлі, визнаючи при цьому, що він єдиний співрозмовник, який, схоже, має прямий зв'язок із Путіним.

"На даному етапі це єдиний канал, який практично працює", - сказав один із чиновників.

Зображуючи із себе дипломата, що працює по "чорних каналах", Абрамович пішов далі за інших російських олігархів у використанні політичних зв'язків та зверненні за послугами для захисту фінансової імперії, яка зазнала значної шкоди внаслідок війни. Це авантюра, яка, зрештою, ризикує обернутися невдачею, розкривши його зв'язки з Путіним. Ці зв'язки Абрамович раніше рішуче заперечував.

Абрамович заручився підтримкою, включаючи президента України Володимира Зеленського, який, за словами американських чиновників та інших осіб, поінформованих у цьому питанні, натиснув на президента Байдена та прем'єр-міністра Великобританії Бориса Джонсона, щоб вони утрималися від запровадження санкцій проти Абрамовича, доки він є каналом зв'язку з Путіним.

Байден погодився надати Абрамовичу відстрочку після прохання Зеленського, яке здавалося майже ненавмисним, сказали джерела.

Один із помічників Абрамовича сказав, що Зеленський також просив Джонсона утриматися від запровадження санкцій проти олігарха, але репутація Абрамовича у Великій Британії та політичний тиск на Джонсона зробили такий крок неспроможним. У березні проти Абрамовича було введено санкції з боку Великої Британії.